Sestdiena, 2020. gada 6. jūnijs

Ingrīda, Ardis

Visi autora raksti

Sestdiena, 8. februāris (2014) 18:25

Egils Zariņš

Juris Paiders: Notikušās pārmaiņas vieš piesardzīgu optimismu (3)

Žurnālista Egila Zariņa saruna par politiskās dzīves aktualitātēm ar „Neatkarīgās Rīta Avīzes” žurnālistu Juri Paideru


Šajās dienās sabiedrībai darīti zināmi jaunākie Latvijas partiju reitingi. No tiem sanāk, ka Saeimā pārstāvētie spēki ir atkopušies no satricinājuma, ko radīja valdības demisija. Pārmaiņas notikušas un vētra rimusi?

Pārmaiņas bija ļoti vajadzīgas, tāpēc, neraugoties uz visiem valdības veidošanas līkločiem, ir pozitīvi, ka tās beidzot ir notikušas. Manuprāt, varu var dot tikai tiem, kuri taisās šeit dzīvot un kuri ir gatavi skatīties cilvēkiem acīs arī nākotnē. Respektīvi, tiem, kuriem mērķis ir turpināt būt un uzturēt sev tādu reputāciju, kas ļauj viņiem arī turpmāk tikt pārstāvētiem varā. Tad es redzu kādu jēgu kādam to varu dot. Tiem, kas te atnākuši ar savu projektiņu uz brīdi un tad nu shēmo un rauš uz velna paraušanu, vara ir jāņem nost ar steigu!

Tāpēc ir loģiski, ka no valdības ir aizslaucīti daļa Reformu partijas cilvēku, kuriem nav politiskās nākotnes un tāpēc arī nekādas atbildības par saviem darbiem. Lai gan arī starp viņiem ir atsevišķi labi un talantīgi cilvēki, kuriem gan tagad nāksies meklēt sev politisko pajumti. Tagad ir izdevies radīt pragmatiskāku valdību. Man pašlaik nav pamata īpašam pesimismam, bet nav iemesla arī ļoti priecāties. Vienkārši ir notikušas pārmaiņas, kas vieš cerības. Vai šai komandai izdosies tās realizēt? Paskatīsimies.


Pirmais lielais darbs, ar ko valdība sākusi, skar aprīlī gaidāmo elektroenerģijas tirgus atvēršanu. Nupat ministri sākuši domāt, vai tik ar to lietu nav sasteigts. Vismaz pašreizējā izkārtojumā. Diezgan negaidīts notikumu pavērsiens.

Tas noteikti ir pirmais lielais pārbaidījums Straujumas valdībai. Tiesa gan, tad kad žurnālisti rakstīja, ar ko beigsies šī tirgus liberalizācija, tad deputāti aizgūtnēm teica – nē, nē, nē, Pavļuts mums te visas bažas te atspēko.. Un kas tagad? Tagad arī viņi aptvēruši, ka mājsaimniecībām ar nelielu elektrības patēriņu tarifs pieaugs par 48 procentiem.  Nu jau pat Vienotības biedriem tas ir pielecis un atvērušās acis. Kad balsoja par to, tad gan viņi bija tie gudrie, kas teica – būs tirgus, būs zemākas cenas.. Tikai, redz, Latvijā šajā gadījumā par brīvo tirgu nodēvēja vienkāršu tarifu celšanu.

Skaidrs, tarifs jāceļ, ja valsts uzņēmuma peļņu pilnībā izslauc, 90 procentus dividendes savāc. Visa attīstība jāveic tikai ar kredītiem. Nu tad, protams, attīstība izmaksā krietni dārgi, kā rezultātā veidojas parādi, to apkalpošana arī taču tiek iekļauta tarifā. Nu vai tā izskatās normāli vadīts valsts uzņēmums? Nē! Tā vietā uzbūvēta bankām izdevīga shēma, ko paveica iepriekšējā valdība ar savu ekonomikas ministru. Latvijai tāpēc tagad draud ceturtais lielākais mājsaimniecību tarifs Eiropā. Kolosāli!Straujuma jau tagad kaut ko runā par iespējamo tirgus atvēršanas atlikšanu, pret ko gan skan arī ļoti lielas iebildes no nozares, dažiem ekspertiem un finansistiem. Vai var vēl visu nobremzēt?

Kāpēc gan nē? Ar to nu valdībai tagad būs jātiek galā. Lielā mērā tas, kā viņi spēs šo lietu atrisināt, ietekmēs šīs koalīcijas nākotni. Tas ir pamatīgs uzdevums, jo sabiedrība ir šokā. Nu kā lai nebūtu, ja visi kliedza – brīvais tirgus, konkurence, cenas kritīsies.. Un tad pēkšņi “elektrošoks”. Turklāt, ja mums tā cena pašlaik mazumtirdzniecībā ir 8 santīmi par kilovatstundu, tad Ziemeļvalstu tirgū tikai 2 santīmi. Un mums vēl apgalvo, valsts dotē elektrības ražošanu. Vai tad caur Daugavas turbīnām ūdens vietā zelta smiltis laiž, lai elektrību ražotu?

Es uzskatu, ka ļoti sapratīga doma ir to visu tagad atlikt līdz nākama gada 1.janvārim. Un to var izdarīt, nekādas sankcijas nebūs. ES direktīvas 3.panta 2.daļa nosaka, ka dalībvalstis var vispārējās ekonomikas interesēs uzlikt sabiedrisko pakalpojumu saistības, kuras attiecas uz drošību, piegādes regularitāti, kvalitāti un CENU.  Direktīva neuzliek par pienākumu šādi mājsaimniecības sviest tirgū, katrai dalībvalstij pašai par to jālemj.  Īsāk sakot, tā mūsu darboņu alkatība vienkārši šokē. Tie, tā saucamo atjaunojamo energoresursu ražotāji, tagad saņems trīs reizes lielāku samaksu, nekā ir cena biržā! Tie, kas caur ekonomikas ministriju šajos gados ir tikuši pie šīm licencēm, būtībā ir saņēmuši naudas drukājamās mašīnas.

Partijām, kas gada beigās te taisās būt pie varas, ir laiks iezīmēt savas līnijas. Cilvēki prasīs tiešas un nepārprotamas atbildes. Redzēsim, kā lems valdība. Bet, tas, ka viņi tagad pēkšņi attapušies, nenoliedzami ir saistīts ar rudens vēlēšanām. Un paldies, ka vēlēšanas ir teju teju, savādāk viss tiktu “norullēts” kā bija iecerēts.

Man šķiet, ka varas partijas nupat ir apzinājušās, ka pat tie, kas bija pozitīvi noskaņoti pret notiekošo, tā sakot - ļausim Dombrovskim strādāt, nupat arī tie ir šokā par to, kas te notiek. Ja koalīcija tagad prātus nenomierinās, tad vēlēšanās daudz balsu aizies Saskaņai.

Rodas iespaids, ka varas elite bija pārliecināta, ka cilvēku uzvedība ir racionāla. Nu pateiks viņiem – būs labi, būs brīvais elektrības tirgus vai būs tev lētāks autobuss, tikai deklarējies Rīgā, un viss tā arī notiks. Bet cilvēku uzvedība nav racionāla. Tas ir pierādīts un par to ir piešķirta Nobela prēmija ekonomikā.Bet vai tomēr viss, kas te pie mums noticis beidzamajos divos mēnešos, tomēr neliecina, ka sāk buksēt mūsu politiskās struktūras? Brīžiem rodas priekšstats, ka parijas ir kā izdegušas krāsnis – met malku iekšā vai nemet, tāpat neko nesilda. Vai nav visā iezagusies zināma politiska apātija? Skat, Straujumu taču arī amatam būtībā atrada malā, nevis kādā partijā.

Grūti teikt. Ko es saskatīju? To, ka Vienotība nav nekāda vienotība. Nav un droši vien arī nebūs. Tā vietā, lai nāktu pie prezidenta ar savu konkrētu premjera kandidātu, viņi ņem piedāvā trīs. Tad ko, katra grupa dod savu?  Domāju, ka tikai rudenī pēc vēlēšanām mēs redzēsim, kura Vienotības grupa tad iegūs dominējošo stāvokli. Viņiem šī problēma ir ļoti akūta, par spīti tam, ka uz āru tiek raidīti signāli – mums viss ir kārtībā. Nu vai tad velti publiskajā telpā klejo dažādas versijas par to, kāpēc patiesībā atkāpās Dombrovskis un kas to visu izlēmis. Bet, lai arī kāda nebūtu patiesība, ir skaidrs, ka Dombrovskis pirms Eiropas vēlēšanām bija kaut kādā veidā “jānotīra” no amatiem, lai viņš brīvi un nepiespiesti varētu kvalificēties darbam Briselē, vienalga kāda kapacitātē.


Mēs te sākumā par partiju reitingiem runājām. Partija, kurā būtu bijusī Valsta kontroliere, šodien tiktu iekšā parlamentā. Vai nav jocīgi, nekādas partijas vēl nav, bet tā ir gana populāra?

Sudrabai būtu jāsaprot, ka nav nekā nenoturīgāka par popularitāti. Ja viņa to nesaprot, lai papēta visdažādākos piemērus – politikā, sportā, mākslā.. Popularitāte ir ļoti gaistoša lieta. Bez tam, viņai ir jāpatur prātā, ka tiklīdz viņa noformēsies kā reāls politisks spēks, tiklīdz paziņos par startu, viņai uzdos daudz dažādus konkrētus jautājumus par konkrētām lietām. Un uz tiem būs jāatbild. Kādam šīs atbildes droši vien patiks, bet būs arī tādi, kas tās nepieņems. Līdz šim šādi jautājumi viņai kā Valsts kontrolierei netika uzdoti. Gan jau viņai paprasīs, piemēram, ko viņa domā par homofobijas lietām, ko par tradicionālajām vērtībām.

Nemaz jau nerunājot, ka pār viņu un komandu gāzīsies jautājumi, kas skars valsts ekonomisko attīstību. Kaut vai to pašu nelaimīgo elektrības tirgus liberalizāciju. Un tad tā popularitātes lieta vairs nebūs tik vienkārša. Diezin vai tad tie reitingi tā strauji celsies debesīs.

Man liekas, ka Sudraba saprot, ka valsts dzīvot tālāk tā nedrīkst, sistēma jāmaina. Domāju arī, ka viņai ir liela vēlme to mainīt. Bet tā problēma ir, ka viņa nezin – KO un KĀ darīt, lai to visu mainītu. Ja nav šādas vīzijas, uz panākumiem grūti cerēt.

Un vēl viena lieta ir komanda. Pagaidām tie reitingi ir tikai un vienīgi Ingunas Sudrabas reitingi. Tiklīdz viņa parādīsies kopā ar kādiem cilvēkiem kā komanda, reitingi pavisam noteikti būs savādāki un es nodomāju, ka lielāki. Tāpēc, ka pie mums visus vērtē pēc deguniem. Vieniem patīk vieni, otriem – pavisam citi. Viedoklis būs visiem, varu saderēt!

Palūkosimies kaut vai uz “Zatlera fenomena” piemēru. Ja vēlēšanas būtu notikušas kādu mēnesi vēlāk, domāju viņš saņemtu pavisam citu balsu skaitu un varbūt pat paliktu aiz Saeimas durvīm. Jo viņa partijas reitingi nokrita par kārtu, tiklīdz cilvēki sāka saprast, kas tur par cilvēkiem sapulcējušies un ko viņi tur tik nesarunā. Var patikt vai nepatikt Repšes jaunā partija, bet viņi vismaz konkrēti iezīmē savus piedāvājumus un nākotnes redzējumus, savu līniju. Viņa gadījumā gan jautājums ir – vai tā harizma ir saglabājusies. Vai ir perspektīvi ņemt komandā “nopērtos”, ar to es domāju Žagaru un Pūci, cerot, ka vēlētāji viņus pažēlos.. Es nezinu, vai tas ir pareizais risinājums. Paskatīsimies!

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

jurčiks

jurisovs20

2014-02-10 21:52:21

Ziņot

Paidera kungs! Ja Jums bāzīs to pašu mietu dibenā,ar kuru tika likvidētas Bankas,cukura rūpnīcas,metalurgs u.t.t,kā jūs jutīsities? Nav ko liekuļot Tautas priekšā! Vari muldēt,bet nemuldi to,kas nav un nav bijis! Mietu pa muguru avansā tiem,kuri pārdeva mūsu saimniecību,algā pa purnu tiem kuri to veicināja!

Repses lāsts

2014-02-10 15:01:40

Ziņot

Nu nebalsos par džēku kas neko pats dzīvē nav izdarījis,un arī tagad dzīvo ar belokoņa naudu. Nevajag mums baņķierus,kas tā ir sazagušies, ka var uzturēt politikā bankrotējušos.

reņģēdājs

2014-02-10 05:23:42

Ziņot

Lembergs ir uzpircis Straujumu ar visiem ministriem un tagad bīda savas lietas, bet, lai aizmālētu vēlētājam acis, priekšplānā tiek izvirzīts tāds jautājums kā Satversmes preambula, kura pēc būtības ir tīrais populisms, ja salīdzina šādu preambulu ar Bordāna iecerētajām reformām maksātnespējas administrēšanas lauciņā.

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (9)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (5)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Raimonds Pauls: Vienotībai jāaiziet (30)

Piektdienas laikrakstā " Neatkarīgā Rīta Avīze" lasāma Elitas Veidemanes intervija ar komponistu Raimondu Paulu: par ko balsot un par ko nebalsot Saeimas vēlēšanās, par koķetēšanu ar Jauno vilni, par jūru, kas mums vairs nav vajadzīga, un par politisko aģitāciju kluba tantiņu līmenī.

Juris Rozenvalds: Mēs esam viegli ievainojama sabiedrība (11)

Jānis Ikstens: Saeimas vēlēšanās rudenī vēlētāju aktivitāte būs krietni lielāka (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv