Otrdiena, 2020. gada 29. septembris

Mihails, Miķelis, Mikus, Miks, Miģelis

Visi autora raksti

Otrdiena, 18. marts (2014) 09:44

Egils Zariņš

Edvīns Inkēns: Ja agresors netiek sodīts, viņš sper nākamos soļus (8)

Žurnālista Egila Zariņa saruna par notikumiem Ukrainā ar žurnālistu, starptautisko notikumu ekspertu Edvīnu Inkēnu.

    
Joprojām pasaule ar aizturētu elpu un satraukumu vēro, kā attīstās notikumi Ukrainā. Krima nobalsojusi par pievienošanos Krievijai. Notikušo referendumu un tā leģitimitāti demokrātiskā pasaule neatzīst. Kas būs tālāk?

Šis jautājums ir jāaplūko no divām pusēm – ko darīs tālāk Krievija un ko Rietumi. Un tas, ko darīs pasaule, determinē to, ko darīs Krievija. Ja pasaule nereaģēs pietiekami stingri, tad Krievijai ir vairāki varianti. Nu, piemēram, viens no tiem – beidzamajās dienās pieaug spriedze Ukrainas austrumu reģionos, kur Krieviju atbalstošie spēki pārņēmuši Maidana taktiku, ieņem valsts iestādes, paceļ virs tām Krievijas karogus. Īsāk sakot, realizē Maidana spoguļattēlu. Tas viss var turpināties, spriedze pieaugt.

Jāatzīst, ka Ukrainas varas iestādes ir diezgan grūtā stāvoklī, jo viņi nevar atļauties šaut, jo tad kļūs līdzīgi gāztajam Janukoviča režīmam. Bez tam Ukrainas varas iestādes arī labi saprot, ka tādā gadījumā ieroči būs jāvērš pret savu tautu. Tā kā tur varam runāt par diezgan lielu strupceļu. Diemžēl. Es domāju, ka oficiālajai Kijevai šobrīd ir vairāk jādomā par to, kā stiprināt austrumos savas pozīcijas, nevis iesaistīties provokācijās.

Krievijas prezidents jau ir pateicis, kā viņš redz notikumu secību, uz kuru bāzes būtu iespējama situācijas normalizēšana – tas ir Ukrainas federalizācija, otras valsts valodas statusa piešķiršana krievu valodai un Krimas aiziešanas leģitimizācija. Tātad – vairāk vai mazāk agresīva Kremļa līnija trupinās. Tagad viss ir atkarīgs no tā, ko izdarīs Rietumi.


Rietumi sola un jau arī kaut kādā mērā realizē sankcijas pret Krieviju. Bet tā, reāli vērtējot, ko Rietumi var izdarīt krīzes mazināšanai?

Rietumi var izdarīt daudz. Ja paskatāmies uz analīzi, ko veikuši eksperti ekonomikā, iespējas ir vērā ņemamas. Sākot ar finansēm, kas var sist Krievijai vissāpīgāk, līdz pat tam, ka Krievija “iekapsulējas”. Tas gan būtu sāpīgi arī mums – Baltijas valstīm, jo mūsu tirdzniecības apgrozījums, tranzīta kapacitātes arī stipri cietīs. Es gan pieļauju, ka šādā gadījumā mūsu ekonomika varētu saņemt kaut kāda veida kompensācijas no ES.

Ir jau arī netradicionālu sankciju iespējas. Nu, piemēram, kā viens no šāda veida sankciju risinājumiem tiek aplūkota iespēja vienkārši masveidīgi aizpludināt no Krievijas visas “jaunās smadzenes” - izcili talantīgos cilvēkus, kas beidz mācības Krievijā, vilināt uz Rietumiem ar izteikti labiem piedāvājumiem. Tā sakot, noplicināt Krievijas intelektuālo resursu. Protams, ideja ir diezgan savdabīga un, iespējams, utopiska, bet tas nebūtu ļoti dārgs pasākums. Tiek rēķināts, ka tas Rietumiem varētu izmaksāt apmēram 20 miljardus dolāru.

Ar to es vēlos teikt, ka ir iespējams atrast dažādus sankciju risinājumus. Taču ir jārēķinās, ka arī Krievija var izdomāt savus variantus. Jebkurā gadījumā aukstais karš nozīmē arī ekonomikas zināmu “sasalšanu”. Krievijai tas var būt, ja ne nāvējoši, tad ļoti smagi, bet arī Rietumiem tas būs pietiekami grūti.

Es pagaidām neredzu skaidru un vienkāršu izeju. Jo, ja Krievija par šo nelikumīgo soli, par vēl vienas teritorijas aneksiju netiks sodīta, tad visi mēs – Baltijas valstis, Polija un citas Austrumeiropas valstis varēsim baidīties, ka neesam pa īstam aizsargāti. Tāpēc ir jāreaģē asi un uzreiz, pretējā gadījumā – mēs neesam drošībā. Pat naudas zaudējums mums ir mazāk sāpīgs, nekā iespēja zaudēt neatkarību.


Kremlis jau arī runā par savām sankcijām un atbildes gājieniem...

Domāju, ka arī Maskava labi saprot, ka jebkuras sankcijas ir abpusēji griezīgs instruments. Visefektīvākais būtu šodien Krievijai paziņot, ka Rietumi atsakās no gāzes eksporta. Tas būtu ļoti nopietns trieciens. Kā tad Krievija varētu pildīt savu budžetu, kas balstās uz gāzi un naftu? Kā viņi varētu izmaksāt pensijas, algas un visu pārējo? Tādā gadījumā Krievija izput, turklāt diezgan īsā laikā. Bet Eiropa taču arī nav gatava ciest gāzes badu, lai pārstrukturētu šo tirgu, būtu vajadzīgi vairāki gadi.

Divu milžu sāncensībā uzvar tas, kuram ir biezākā “tauku” kārta. Tā, protams, lielāka ir Rietumiem. Bet vienalga. Tad Rietumiem ir jābūt gataviem kaut kādā mērā “noliesēt”. Ja raugāmies tālākā perspektīvā, domāju, ka Rietumiem nav izdevīgi izputināt Krieviju ātri. To ir svarīgi izdarīt tādā tempā, kas izdevīgs Rietumiem. Nav jau visas sankcijas jāpieņem šodien vai rīt. Var sākt ar tām, kas sāpīgas uzreiz, tad gatavoties uz energoresursu tirgus pāradresāciju no citām valstīm. Ko, savukārt, Krievijai ātri izdarīt būs grūti, jo lielākais tās energoresursu patērētājs - Ķīna tam nav gatavs – tur vajadzīga nopietna infrastruktūras bāze, bet tās nav. Un tad arī ķīnieši būs gatavi kaut ko pirkt pavisam par citām cenām, kas nebūs diži izdevīgi Krievijai.

Tāpēc mēs nevaram runāt par pilnīgu Krievijas izolāciju ātrā laikā. Ja vien Maskava ar militāriem spēkiem neies iekšā Ukrainā. Tad nu gan notikumi var būt nopietnāki un nevar izslēgt pat militāru variantu, kas, protams, būtu pats katastrofālākais.

Jāņem vērā, ka Ukrainas austrumi ir līdzīgi Krimai savas vērtību orientācijas ziņā. Teikt, ka Ukrainas armija spētu veiksmīgi pretoties, ir pārspīlējums. Mēs nezinām, kā šo teritoriju iedzīvotāji reaģēs uz šādu scenāriju. Cik sagaidīs tankus ar ziediem, cik – ar Molotova kokteiļiem. Tur ir pārāk daudz nezināmo. Maskava ir parādījusi, ka ir gatava riskēt. Jautājums ir cits – kurā vietā, pēc Maskavas domām, ir tas Rietumu sāpju slieksnis. Iespējams, tas ir tur, kur var sākties reāls karš.


Tas lielākais un nesaprotamākais jautājums visai pasaulei ir – KO grib panākt Putins? Kāpēc viņam tas viss ir vajadzīgs? Arī Krievijai taču tas nes zaudējumus.

Nu, uz to, izņemot viņu pašu, atbildēt nevar neviens. Visi zīlē un būvē versijas. No mūsu loģikas viedokļa tas nav saprotams. Tas atgādina emocionāli sakāpinātu pusaudža gājienu, kurš sev saka – izdarīšu pašnāvību, tad jūs visi redzēsiet, ko esat zaudējuši, redzēsiet, cik jums būs no tā slikti! Izdarīt valstisku “pašnāvību” tikai tāpēc, lai visiem kaut ko pierādītu... Nezinu. Bet domāt, ka Putins ir sajucis prātā un viens pats par visu atbild, arī nav pareizi. Tātad kaut kāds aprēķins ir. Bet mēs to nesaprotam, jo tas ir uz blefa augstākās pakāpes balstīts.
   

Blefot var tad, ja zini, cik liela ir banka! Respektīvi, vai tik riskanta spēle ir tā vērta. Ko Putins te var vinnēt?

Tas ir tas Putina senais aizvainojums par to, ka pasaules “lielie” viņu nepietiekami novērtē. Bet bez visiem pašapziņas “iztaisnošanas” uzdevumiem, ir arī kaut kādas reālas nepieciešamības. Viena no šādām lietām, ar ko Krievija sastapusies, ir ekonomiskās attīstības apstāšanās. Līdz ar to priekšvēlēšanu solījumus, kas skāra ne tikai sociālo sfēru, bet arī militāro rūpniecību, armiju, nevar izpildīt. Tāpēc ārējais ienaidnieks ļauj norakstīt solījumus. Bet arī šādā gadījumā tas ir ārkārtīgi tuvredzīgi, jo ir risinājums uz dažiem gadiem.

Domāju, Krievija cer, ka Rietumi padusmosies, padusmosies, bet tad jau tomēr ātri atgriezīsies pie galda. Kā tas bija pēc Gruzijas konflikta. Bet Putins neņem vērā vienu lietu. Ja arī pēc šī konflikta Krievija kaut ko ieguva – kaut vai sev labvēlīgāku valdību un Gruzijas attālināšanu no NATO – tad tagad tas viss ir zaudēts. Ukrainu, protams, uzreiz NATO neuzņems, bet tuvināšanās būs ātrāka. Iespējams, tas pats notiks ar Gruziju. Tāpēc no malas skatoties rodas iespaids, ka Putins pats nojauc to, ko uzbūvējis. Bet tā nesodāmības sajūta viņam pēc Gruzijas bija un tas ļāva viņam spert šo nākamo soli, kas saucas – Krima. Ja agresors tagad netiks sodīts, tad viņš nākotnē var spert nākamo soli. Tas nu ir jāpatur prātā visiem.
   

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Pilsons>ģeopolitika

2014-03-21 07:28:49

Ziņot

Ar to, krievija atgādina savu nezāles raksturu sakņudārzā!Viņi izplata savas sēklas un ātri aizaudzē visu.Pret to var cīnīties Dārznieks ar uzcītīgu ravēšanu vai herbicīdiem.Kieva ir Romas ietekme ,bet Maskava Bizantijas.Atšķirība ir milzīga,kā savienot ledu ar karstu ūdeni.

ģeopolitika

2014-03-20 19:27:32

Ziņot

Šis raksts parāda klaju Inkēna nekompetenci Krievijas jautājumos. Skaidrību var nest šis raksts. «Крымское послание» Путина: русская пружина разжалась, глобальный дурдом закрыт. XXI век начался. «Крымское послание» президента России выдалось таким понятным, что его разъяснять-комментир вать вообще бессмысленно. Путин всё и всем сказал, всё и всех назвал своими именами. Остаётся только делать выводы. Первое. Официально объявлено о старте Воссоединения — не просто выгодной кооперации соседних государств, что тактично называется евразийской интеграцией, а именно воссоединения России в её культурно-историческ м пространстве. Причём «крымский прецедент» — не более чем оперативное и даже вынужденное решение конкретного вопроса в конкретных обстоятельствах, но в целом присоединение того или иного региона к РФ — далеко не единственная технология Воссоединения, а на самом деле так и вовсе исключительная. На одной только Украине будут в ближайшее время реализованы и другие сценарии — тоже по обстановке, но в жёстком методическом русле. А именно: опора на волеизъявление народа как единственного источника власти, процедурная легитимность, безусловный приоритет национальных — точнее, многонациональных — интересов Большой России (не путать с РФ) и её традиционных нравственных ценностей. Политика же России в украинском кризисе остаётся неизменной и базируется на очевидных истинах: мы — один народ, Киев — мать городов русских и колыбель русской цивилизации. Следовательно: Украину делить не будем. Ни с кем, если кто не понял.Второе. Воссоединение — это одновременно и ситуативный ответ России на конкретную угрозу своей безопасности, и стратегический цивилизационный проект как ответ на вызов кризиса существующего миропорядка.Ну, вот так совпало.Наши западные партнёры потеряли края, затеяв хаос на нашей братской Украине. «Переступили черту», от которой им, по правде говоря, и вовсе лучше было бы держаться подальше. Мы не могли не ответить — и не могли ответить как-то иначе. И

andreiko

2014-03-19 18:05:04

Ziņot

Vai tad Edvīns šitam jokam par intelektuāļu nosperšanu pats tic? Un kas tad paliks Krievijā? Tikai urlas? Un ko tad viņi darīs? Dziedās šūpuļdziesmas vai kritīs virsū tiem pašiem Rietumiem?

janis.r

2014-03-19 17:16:16

Ziņot

Putins draud apsiest opozīciju: «Мы столкнемся с внешним противодействием, – предупредил в ходе внеочередного обращения к Федеральному собранию президент РФ Владимир Путин. – Но мы должны решить, готовы ли мы отстаивать свои интересы или будем вечно их сдавать, отступать неизвестно куда». Путин отметил, что «некоторые западные политики стращают нас не только санкциями, но и обострением внутренних проблем». «Хочется понять, что они имеют в виду, – сказал президент. – Действия пятой колонны или разного рода национал-предателей или рассчитывают, что смогут ухудшить экономическое положение России и вызвать недовольство людей? Рассматриваем такого рода заявления как агрессивные и безответственные и будем соответствующим образом на них реагировать».

zj

2014-03-19 14:18:04

Ziņot

Interesanti, kas ir adresāts Inkēna pārspriedumiem? Vai tiešām Ink.kungam liekas, ka Latvijā visi muļķi? Nekad neticēšu, ka šī rafinētā vīriņa šeit paustie uzskati ir viņa pārliecība.

agresīvais interneta komnetētājs

2014-03-18 17:07:38

Ziņot

visdrīzāk Inkēns runā par asv darbībām irākā afganistānā un sīrijā pareizi ???

patriots

2014-03-18 15:39:10

Ziņot

tas par nato,europas liekulību,divejādiem standartiem rietumos IR LABI pateikts,zīdi valda pasauli,bet ne KRIEVIJU.dzērāja un klauna jelcina un septiņu zīdu laiki KRIEVIJĀ BEIGUŠIES.KRIEVIJA ĀTRI APGUVA jeņķu un pompeju-rompeju STANDARTUS,KREIVS ILGI IEJŪDZ,BET ĀTRI BRAUC.MALAČI KRIEVIJA!

Gunta Leona

2014-03-18 11:22:45

Ziņot

Blefo, blefo... Parastie cilvēki "maksā" par blefošanu.3. pas karš var iztikt bez tankiem u.c. lodēm, pietiks ar prezidentu vienošanos, savienībām, sankcijām...

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (10)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (5)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Latvijā

Pieci ieroči cīņai ar “pavasara alerģiju” (16)

Pavasarī, sākoties koku un krūmu ziedēšanas laikam, daudziem cilvēkiem aktualizējas respiratorā jeb ziedputekšņu alerģija, kas izpaužas kā šķavas, iesnas, klepus, niezošas un asarojošas acis. Kā mazināt nepatīkamās sajūtas, konsultē speciāliste.

12 pazīmes, kas liecina, ka jums nepieciešams atvaļinājums (5)

Netiec galā ar lieko svaru? Iespējams, vaina nav kūkās  (2)

Latvietis iekļuvis Harley Davidson Discover More 2015 competition finālā  (3)

Latvijā svin Lieldienas (2)

Spītējot drēgnajam laikam, Brīvdabas muzejā notiek Lieldienu pasākumi (3)

Kā nesabojāt Lieldienu priekus (1)

Raimonds Pauls: Vienotībai jāaiziet (30)

Piektdienas laikrakstā " Neatkarīgā Rīta Avīze" lasāma Elitas Veidemanes intervija ar komponistu Raimondu Paulu: par ko balsot un par ko nebalsot Saeimas vēlēšanās, par koķetēšanu ar Jauno vilni, par jūru, kas mums vairs nav vajadzīga, un par politisko aģitāciju kluba tantiņu līmenī.

Juris Rozenvalds: Mēs esam viegli ievainojama sabiedrība (11)

Jānis Ikstens: Saeimas vēlēšanās rudenī vēlētāju aktivitāte būs krietni lielāka (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv