Ceturtdiena, 2020. gada 9. jūlijs

Asna, Asne, Zaiga

18. oktobris (2011) 04:20

Streips: Mans ieteikums būtu marihuānu tomēr dekriminalizēt (98)

Klausoties Latvijas Radio 1, ir skaidrs, ka jums, Kārli, ir viedoklis par marihuānu. Vismaz nešķiet, ka būtu kādi aizspriedumi runāt par šo tēmu atklāti. Vai varat saviem vārdiem pateikt, kas ir marihuāna?
 
Jā, man par to ir viedoklis. Marihuāna ir gluži dabisks produkts, lai gan tās pārdevēji reizēm to apstrādā ar kaitīgām vielām. Protams, arī kokaīns ir dabiska viela, taču atšķirība tomēr ir tā, pirmkārt, ka kokaīnu no attiecīgās lapas bez pamatīgas apstrādes neiegūt un, otrkārt, ka
marihuāna nav atkarību raisoša, vienalga, ko par to domā mūsu valsts narkologi. Turklāt uzskatāmi ir pierādīts, ka marihuāna palīdz pacientiem vairāku slimību ārstēšanā, tajā skaitā pie glaukomas un  HIV/AIDS diagnozes. Tāpēc jau Amerikā tik ļoti tiek lauzti šķēpi par marihuānas klīnikām un to izmantošanu.


Kāda ir bijusi jūsu personīgā pieredze vai arī draugu un paziņu pieredzētais, saistībā ar marihuānas negatīvajiem aspektiem?

Pats par savu marihuānas lietošanu vai nelietošanu es neko neteikšu, jo tas tomēr ir ārkārtīgi privātas dabas jautājums, taču teikšu tik daudz, ka par negatīvu pieredzi ar to neesmu dzirdējis neko. Protams, vilkt dūmus plaušās nav veselīgi, neraugoties no kā tie dūmi ir veidoti, taču pilnīgi noteikti te ir jāsaka, ka negatīvu pieredzi daudz biežāk piedzīvo ļaudis, kas lieto alkoholu, un tā ir pavisam atļauta viela. Cilvēks, kas ir piedzēries, būs bīstams, ja vadīs automobili un pietiekami bieži var būt bīstams arī savstarpējos sakaros. Marihuānas pīpētāji salīdzinoši mēdz būt miera mikas, kuri nevienam neuzbruks un pāri nedarīs.


Kādi būtu jūsu ieteikumi, kā izskaidrot pusaudžiem, kāpēc labāk būtu nelietot marihuānu, ja nu nepavisam ne, tad vismaz līdz 18 vai 21 gadu vecumam?

Pusaudžiem ir jāsaprot, ka nav labi darīt jebko, kas kaitē organismam, kamēr tas vēl ir augošs. It īpaši tas attiecas uz tiem, kuri ir fiziski aktīvi.


Kā jūs komentētu globālo karu pret narkotikām?

Globālais karš pret narkotikām ir dalāms vairākās daļās. Karš pret heroīnu, piemēram, šķiet pamatots, jo heroīns ir smaga, atkarību veidojoša, viela un ir saistāms ar pietiekami daudziem citiem noziegumiem tad, kad cilvēks meklē kārtējo devu. Savukārt, ja policijai ir jātvarsta katrs, kuram kabatā kāsītis, tad tas novērš policijas uzmanību no daudz nopietnākiem noziegumiem, un daudzviet pasaulē marihuāna tomēr ir dekriminalizēta (skat. zemāk) bez redzamas sabiedriskas kaites.


Pievēršoties marihuānas legalizācijai - vai tas būtu vajadzīgs Latvijai? Kas notiktu, ja legalizētu marihuānu, piemēram, 2012. gada jūnijā?

Latvijā, tāpat kā jebkur citur pasaulē, marihuānas legalizācija valstij ļautu, pirmkārt, kontrolēt tās kvalitāti un, otrkārt, iekasēt nodokļus par tās tirgošanu. Turklāt, tas marihuānas apriti izņemtu no organizētās noziedzības rokām, un tas jau pats par sevi būtu sasniegums.


Kā jūs izskaidrotu, kāpēc runājot par marihuānu cilvēkiem tik krasi atšķiras viedokļi? Iespējams, ASV tie ir vieni iemesli, bet Latvijā pavisam citi?

Viedokļi krasi atšķiras par katru jautājumu, marihuāna nav nekāds izņēmums. Protams, Nīderlandē par to ir viens kopējs viedoklis, Lielbritānijā – cits, Latvijā – atkal cits. Tas nav nekas neordinārs.


"Latvieši ir dzērāju tauta, marihuāna mums nav vajadzīga" -  tā saka narkologi, protams, neoficiāli. Skaidrs ir viens - pīpēt zāli izklaides pēc un darīt to ļoti bieži nav prāta darbs, bet vai tiešām nebūtu labāk, ja, samazinot alkohola patēriņu alkoholiķu sabiedrībā, kā alternatīvu piedāvāt marihuānu - tas būtu tāds kā atveseļošanās process! Ko jūs teiktu par šo ideju?

No teiktā izriet, ka narkologi slavē dzeršanu, un tas nu reiz ir pilnīgi garām. Kā jau teicu, alkohols dara daudz vairāk posta nekā marihuāna. Vai oficiāli to vajadzētu piedāvāt kā alternatīvu, neņemšos teikt (un diez vai kāds par to īpaši priecātos), bet galvenais ir sabiedrībai, it īpaši jauniem cilvēkiem, atgādināt atkal, atkal un atkal, ka pīpēšana ir viena ļoti kaitīga nodarbe vienalga, kas tiek pīpēts. Un te nu reiz būtu vieta jautāt, kāpēc, ja raizes ir par sabiedrības veselību, nav aizliegtas (vai vismaz daudz dārgākas) arī cigaretes.


Vai varētu kaut ko novēlēt narkologiem, policistiem, likumdevējiem, ārstiem, pīpētājiem un nepīpētājiem, dzērājiem, atturībniekiem un pašiem marihuānas legalizācijas atbalstītājiem?

Novēlu cilvēkiem šajā jautājumā un arī visos citos izmantot vēsu un veselu prātu. Satrp Latvijas narkologiem ir izplatīta pārliecība, ka reiz kāds būs uzpīpējis vienu kāsi, nākamajā dienā cilvēks būs heroīna lietotājs (mazliet pārspīlēju, bet ne daudz), tā nu pilnīgi nav taisnība, Latvijā un pasaulē tomēr ir pietiekami daudz cilvēku, kuri var apliecināt, ka marihuānu ir pīpējuši, bet smagākās narkotikas nav lietojuši. Nesaku, ka Latvijā marihuāna obligāti būtu jālegalizē, lai gan tad iestātos iepriekš minētie labumi, taču narkologi dara ļoti lielu lāča pakalpojumu, zālīti liekot tajā pašā maisā, kur kokaīnu, heroīnu, amfetamīnu, „ekstasī” un visu pārējo, jo tas neizbēgami daudziem cilvēkiem liek domāt, ka visas narkotikas tādā gadījumā ir vienlīdz bīstamas un, ja zālīte izrādās īpašu kaiti neradoša esam, tad, acīmredzot, arī visas pārējās narkotikas ir OK. Mans ieteikums būtu marihuānu tomēr dekriminalizēt – ne legalizēt pilnībā, bet mazus daudzumus tomēr par cietumsoda piemērotu noziegumu neuzskatīt. Cita lieta, ka marihuānu, tāpat kā jebkuru citu kaitīgu preci, mazgadīgiem nedrīkst pārdot, un tie, kuri tā dara, ir sodāmi pamatīgi.

Paldies par interviju, Kārli!

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Guntis

Kārlim

2012-06-12 14:44:19

Ziņot

Naivajam narkomānam Kārlim. Zināšanai:Smēķējot marihuānu, tās iedarbība sākas gandrīz nekavējoties un var ilgt no 1 līdz 3 stundām.THC strauji nonāk no plaušām asinsritē, kas savukārt nogādā ķīmiskās vielas cauri organismam līdz smadzenēm. THC iedarbojas uz smadzenēm, bojājot nervu šūnas smadzeņu daļās, kas atbild par labsajūtu, atmiņu, domāšanu, koncentrēšanās spēju, kustību, koordināciju, sajūtu un laika uztveri.Lietošanas sākumā kaņepes rada:· eiforiju, mieru,· miegainību,· saasinātu maņu uztveri (spilgtākas krāsa u.tml.),· smieklus,· izmainītu laika uztveri,· palielinātu apetīti.Pēc kāda laika eiforija krītas, lietotājs var justies miegains vai nomākts. Marihuāna var izraisīt arī nemieru, bailes, neuzticēšanos, vai paniku.Dažu minūšu laikā pēc marihuānas smēķēšanas, rodas arī psihiskās un fiziskās veselības traucējumi:· cilvēka sirdsdarbība paātrinās, tā var pat dubultoties;· elpošanas ceļi atslābinās un palielinās;· asinsvadi acīs paplašinās, padarot tās sarkanas;· pasliktinās īstermiņa atmiņa;· mazinās uzmanība, spriestspēja un citas kognitīvās funkcijas;· rodas psihiski traucējumi.Marihuānas lietotāji, kas uzņem lielas devas, var piedzīvot akūtas psihozes, tostarp halucinācijas, mānijas un savas identitātes sajūtas zudumu.RISKIMarihuānas lietošanas rezultātā mazinās cilvēka prāta spējas, vājinās spējas mācīties, tiek traucēta uztvere, rodas miega traucējumiem, palielinās iespēja saslimt ar depresiju, psihozēm. Marihuānas lietošana pasliktina cilvēka spēju veidot jaunas atmiņas un koncentrēties. THC ietekmē sarežģītu uzdevumu veikšanas spēju, fizisko vingrinājumu izpildi un auto vadīšanu. Pētījumi rāda, ka marihuānas negatīvā iedarbība uz uzmanību, atmiņu un mācīšanās spējām var ilgt dienām vai nedēļām ilgi pēc lietošanas.Īpaši nelabvēlīgi kaņepju produkti ietekmē jaunu, augošu cilvēku smadzenes, jo tās...

wtf3

[email protected]

2012-04-20 10:07:17

Ziņot

un veel kas.. piipeju marihuanu jau kops 12 gadu vecumu... cigaretes un alkhols no 10... esmu lietojis vel dazas vielas.. un nio tam visam nikotinu u nalko ieskaitot tikai zaljajam dotu legaala statusu.. ja man butu dotas shadas iespejas.. tagad man ir 19.. esmu izmeginajis lielu dalju pieejamo vielu.. no kuraam esmu bijis "uzsedies " uz amfetamiina un Spaisa.. tagad esmu tam visam ticis paari.. man ir darbs.. un es studeeju.. un viss shis staasts man uzdzen baigu gribu uzpiipeet.. doshos vine pie vladjika.. :))

wtf2

[email protected]

2012-04-20 09:59:16

Ziņot

un marhuana neizraisa atkaribu.. ta izraisa tadu kaa... pikershanos.. :D bet gluzhi par atkaribu nesaukshu.. bet.. varu drosi apgalvot, ka tai ir jabut legalai! un butu jaiznicina Spaisa tirgus.. jo tas ir iistais melnais caurums sabiedriibaa.. kas degradee.. un ar ko mussdienas liela dalja cilveku saprot zaliti.. lai gan.. cilvekiem jau vienalga ko tu piipee.. tapat visi jobani narkomaanil..

Vārds

2012-03-11 16:43:28

Ziņot

sorosita streipa cilveku degradacijas propoganda specigi iedarbojas uz jauniesu pratiem.

Zane

2012-02-15 10:59:34

Ziņot

Witnija Hjūstona labs piemērs, kas notiek ar cilvēkiem, kas sāk lietot narkotikas.

joops

2012-01-31 22:22:19

Ziņot

skat cik gudri izteicaas....man liidz shim vinsh likaas pastulbs, ber kljuudiijos!

@marihuanaLV

2012-01-19 14:24:46

Ziņot

Mēs ticam, ka kādu dienu marihuāna tiks legalizēta un tā diena nav tālu. JA TAVAS DOMAS IR LĪDZĪGAS, SEKO MUMS @marihuanaLV

Nav

Svarīgi

2011-12-14 08:55:10

Ziņot

PILNĪGI JĀPIEKRĪT KĀRLIM! Alkahols ir kaitīgāks par zāli!

zurka

2011-11-26 12:05:11

Ziņot

Lietotāju skaits pieaugs gan. Pamēģinās arī tie, kas līdz šim šaubījās, kam varbūt bija slinkums meklēt u. tml. Bet ja šitā - būs pieejams acu priekšā uz katra stūra, protams, pieaugs pamēģinātāju skaits. Un kas tālāk- seciniet paši. Un kādā vecumā tas būtu normāli? Tātad vairosim un dāžādosim apdullināšanās iespējas. par sekām domāsim vēlāk. Vai tad jūs mājās turat ķimikālijas vai kukaiņu indi bērniem pieejamā vietā, kaut kur uz galda, attaisnodamies, ka pietiek ar izskaidrošanu, ka tās ir bīstamas lietas?

GATIS

2011-11-19 11:58:35

Ziņot

MALACIS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Politika

Domā, ko runā: iespējams, tieši tevi noklausās! (9)

Pērn visvairāk telefonsarunu noklausītas Valsts policijas vajadzībām.

Bērziņš izlēmis atkārtoti nekandidēt uz Valsts prezidenta posteni (5)

ASV valsts sekretāra ex-padomnieks: Baltijas valstīm jādara vairāk nekā līdz šim (6)

Rinkēvičs uzskata: NA mērķis ir totalitāra Latvija, ko pēc tam var nodot Kremlim (4)

"Saskaņa" izstrādājusi likumprojektu čekas maisu atvēršanai

Lietuvas izlūki brīdina par iespējamiem Krievijas plāniem pret NATO

Pulkvedis: apmācīti studenti nevar kļūt līdzvērtīgi NBS virsniekiem (3)

Pauls Timrots: Legalizējot zāli lietotāju skaits nepieaugs (172)

Manuprāt, satiksmes drošībai vienlīdz kaitē gan tailenolu aprijies klepotājs, gan zālītes pīpētājs. Katram pašam jādomā, ko dara, bet informēt vajag un papētīt, kā tas ietekmē satiksmes drošību, arī.

Rīgā vajadzētu justies kā Amsterdamā (67)

Džastins Timberleiks joprojām pīpē zāli (15)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv