Ceturtdiena, 2020. gada 28. maijs

Vilhelms, Vilis

2. decembris (2013) 11:32

Vai televizori mūs izspiego? (5)

Jūs sēžat dīvānā savā pidžamā un dzerat kakao. Jūs kopā ar mīļoto cilvēku skatāties nakts pārraides. Notiek nepiespiestas sarunas. Tiek uzstādīts modinātājs. Pēc kāda laika tiek izslēgta gaisma. Pirms neilga laika jūs ēdāt vakariņas, ieslēdzāt trauku mazgājamo mašīnu un devāties uz savu istabu. Citiem vārdiem sakot – jūs esat izbaudījis pilnīgi normālu vakaru pilnīgi normālā mājā. Aizkari ir aizvilkti un ieslēgta apkure. Tas ir mājīgi un, protams, tas ir privāti. Tā vismaz jums šķita. Patiesībā viss ir gluži citādāk. Kaut kur otrā pasaules malā jūs rūpīgi vēro cilvēki, par kuru eksistenci nemaz nenojautāt, raksta The Daily Mail.

Šie cilvēki redz, kādas jums mugurā drēbes un ko esat ēdis. Viņi dzird katru jūsu vārdu un zina visus jūsu iecienītākos TV raidījumus. Daži no šiem cilvēkiem ir noziedznieki, citi – darbinieki lielos uzņēmumos. Tagad viņi zina jūsu slēptākos noslēpumus. Tas izklausās pēc kādas zinātniskās fantastikas filmas, taču tas ir pavisam reāli. Tas notiek dažādās pilsētās, dažādās valstīs visā pasaulē. Vairumā gadījumu cilvēki vispār neko nenojauš. Visa pamatā it parasta elektroniska ierīce, kas izgudrota gandrīz pirms gadsimta, un tagad atrodas gandrīz visos modernajos televizoros. Runājot vienkāršiem vārdiem – mūsu televizori mūs izspiego.

Pavisam nesen tika izskatīts kāds saistīts gadījums. IT konsultants Džeisons Hantlijs atrada pierādījumus, ka plakanā ekrāna televizors, kas atrodas viņa viesistabā, kopš vasaras ievāc ziņas par viņa privāto dzīvi. Viņš izpētīja savu 400 mārciņu vērto televizoru pēc tam, kad ievēroja, ka tiek rādītas specifiskas viņam „paredzētas” reklāmas – par automašīnām un Knorr buljona kubiciņiem. Tas viss, balstoties uz to, ko viņš pavisam nesen skatījies.

Hantlijs nolēma pavērot, kādu informāciju viņa gudrais televizors, kas savienots ar internetu, piedāvā. Viņš šajā eksperimentā izmantoja savu klēpjdatoru kā starpnieku starp savu televizoru un interneta pakalpojumu sniedzēju, lai noteiktu, kādi dati tiek pārsūtīti. Pavisam drīz viņš atklāja, ka uz LG galveno mītni Dienvidkorejā tiek pārsūtīti ne tikai dati par pārraidēm, bet arī ziņas par katru nospiesto pogu.

Šādā veidā uzņēmums izmanto klientu datus, lai gūtu peļņu. Pēc reklāmas video varēja saprast, ka tas viss ir radīts ar mērķi izveidot „tādas reklāmas, kādas vienmēr esat vēlējušies redzēt”.

No Hantlija televizora bez viņa ziņas tika pārraidīti arī viņa privātie video, kuros redzamas ģimenes svinības, viņa sieva un divi mazie bērni.

Vissatraucošākais bija tas, ka dati vēl aizvien tika pārsūtīti uz Dienvidkoreju arī pēc tam, kad Hantlijs bija uzlicis iestatījumus uz „opt out”, kam it kā bija jāpārtrauc datu pārraide.

Hantlijs ar atklājumiem padalījās savā blogā. Kad viņa pētījums bija nonācis ziņu kanālu redzeslokā, LG paziņoja par izmeklēšanas uzsākšanu. „Klientu privātums ir mūsu prioritāte,” apgalvoja uzņēmums. „Pašlaik notiek izmeklēšana, kur aplūkojam ziņojumus par konkrētiem viedtelevizoru modeļiem, kas pārsūta informāciju bez lietotāja piekrišanas.”

LG ir arī izņēmuši no savas mājas lapas video par mērķtiecīgajām reklāmām. Notiek izmeklēšana par iespējamiem pārkāpumiem datu aizsardzībā. Tajā pašā laikā Džeisons Hantlijs stāsta, ka ir „norūpējies par notiekošo”.

„Domāju, ka tas nav vienīgais gadījums. Kas zina, ko vēl šie televizori spēj, par ko mēs pat nenojaušam?”

Nav tālu jāmeklē, lai noskaidrotu patiesību. Parunājiet ar jebkuru IT drošības ekspertu un viņi jums pastāstīs, ka Hantlija atklājums visticamāk ir tikai aisberga redzamā daļa. Pie vainas ir augošais viedtelevizoru skaits mājsaimniecībās. Tiek prognozēts, ka 2016. gadā vairāk nekā pusei Lielbritānijas mājsaimniecību būs savs viedtelevizors. Šīs ierīces atšķiras no parastajiem televizoriem ar to, ka tās vairs nav tikai kastes, kas pārraida un uztver signālus. Tie ir datori, kas pieslēdzas internetam un pārraida informāciju.

Teorētiski tas ir ļoti noderīgi. Piemēram, daudziem viedtelevizoriem ir pieejamas veikalu aplikācijas, kas ļauj piekļūt Amazon veikalam. Tie savienojas ar iTunes. Tajos var skatīties YouTube video, lejupielādēt Netflix video, skatīties BBC šovus iPlayer programmā, kā arī runāties ar draugiem, izmantojot Skype. Taču praktiski, gluži kā visus datorus, tos var uzlauzt. Un, atšķirībā no datoriem, šiem televizoriem nav pretvīrusu programmas. Vairums no tiem ir veidoti tā, lai šādas programmas pat nevarētu lejupielādēt.

Šogad Luidži Auriemma, IT drošības speciālists un programmētājs no Maltas, demonstrēja, kādi ir riski, lietojot šīs ierīces. Viņš parādīja, cik viegli var uzlaust Samsung viedtelevizorus.

Auriemma spēja tos kontrolēt caur internetu. Tādā veidā viņš varēja televizorus ieslēgt un izslēgt, kā arī piekļūt datiem par lietotāja skatīšanās paradumiem.

Ja viņš būtu noziedznieks, viņš varētu piekļūt arī kredītkaršu datiem, kurus lietotāji izmanto, lai piekļūtu maksas kanāliem, lejupielādētu filmas vai iepirktos.

Citi eksperti nesen atklājuši, ka ir iespējams attālināti piekļūt video kamerām, kas iebūvētas tūkstošiem viedtelevizoros, kas ļauj izspiegot lietotājus viņu pašu mājā.

Viens no šiem ekspertiem, Kurts Štammbergers, stāsta, ka viņa uzņēmumam nesen bija uzdevums pārbaudīt šo ierīču uzlaušanas spēju. „Mēs varējām ne tikai izpētīt skatīšanās paradumus, bet arī pieslēgties video kamerai un redzēt, ko dara lietotājs, pašam lietotājam nemaz nenojaušot, ka kamera ir ieslēgta.”

„Tas bija pavisam vienkārši. IT cilvēki bieži vien uzlīmē necaurredzamu līmlentes gabalu pāri video kameras lēcai savos klēpjdatoros, ja vien tiešām nevēlas to izmantot, jo tās ir ļoti viegli uzlauzt. To pašu vajadzētu darīt ar viedtelevizoriem.”

Šāds uzbrukums, ko Štammbergers raksturo kā „ārkārtīgi vienkāršu”, sniedz hakeriem iespēju izspiegot cilvēkus, kas par to pat nenojauš, viņu dzīvojamajās vai guļamistabās. Atliek vien noskatīties raidījumus Gogglebox, kurā brīvprātīgi piedalās ģimenes, kas ļauj sevi vērot caur video kamerām viedtelevizorā, lai saprastu, cik tas var būt kārdinoši.

Toties hakeri var izmantot šo iespēju, lai nozagtu komercnoslēpumus. To var pat izmantot, lai izspiegotu svešas politiskās varas. „Tas ir nopietns aspekts, un es būtu ļoti pārsteigs, ja valdība pēkšņi pasūtītu lielu viedtelevizoru partiju no Ķīnas Huawei, kas ir aizliegts ASV, baidoties no izspiegošanas mēģinājumiem.” Mūsdienās faktiski nav iespējams nopirkt ierīci bez kādas Ķīnā ražotas detaļas.

Austrumeiropas un Krievijas bandas izmanto tā dēvētās „datu pikšķerēšanas” programmas, lai atrastu viedtelevizorus, kuros ir ievadīti kredītkaršu dati. Viena meklēšanas reize var uzrādīt tūkstošiem rezultātu. Bandas šos datus pārdod tālāk, citiem noziedzniekiem. Karšu dati, kas iegūti pēdējo 24 stundu laikā, maksā 2,20 mārciņas gabalā. Senāki dati ir lētāki, jo iespējams, ka kartes ir nomainītas vai nobloķētas.

Tā ir tikai maza daļa no tā, ar ko nāksies saskarties nākotnē. Mēs vairs nevaram justies īsti droši pat savā viesistabā.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

brr

2013-12-06 18:24:28

Ziņot

Man ir Samsung 11 vai 12 g.v. Vi ar mani spiego Korejai?

garāmejot

2013-12-04 14:49:10

Ziņot

Gan jau ka izspiego arī jaunie tualetes podi, kas uz ražotāja mītni aizsūta precīzu iz[cenzēts]ā analīzi, kuras rezultāti tiek piegādāti televizora ražotājiem, lai parādītu atbilstošās reklāmas. Mafija ir visur, ka es jums saku.

garāmejot

2013-12-03 19:31:28

Ziņot

nu tad nepērc supersupertehnoloģiju un viss būs bumbās. no Vostok pulksteņa, Volhov televizora un Zenit fotoaparāta vēl neviens nav lūrējis.

Martins

2013-12-03 18:55:01

Ziņot

Lielākas muļķības un tehnisko analfabētismu neesmu lasījis....

lose

2013-12-03 14:43:05

Ziņot

un valdība uztraucas par noklausīšanos... es domāju, ka savu viedtelevizoru, ja es tādu nopirkšu uzlikšu hauzē, ar skatu uz pakaļpusi, lai vēro... un maksā par to ka redz kā es viņiem... kakakakkaa..hahhah. bet problēma. jau labu laiku jūtos neomulīgi, kad visas TV modemu un bezvadu ierīces tumsā mirguļojas. bieži vien aiz dusmām vienkārši atslēdzu elektrību. pavisam nesen pamanīju ka mani izspiego internetā (tas ir tas ko es pamanīju, jo tas dūrās acīs) - apmeklēju vienu tirdzniecības vietni i-netā, Vācijā, kura pat nepiedāvā piegādi uz Latviju, pastījos, iemetu aci. secināju ka man neder. un aizmirsu. pēc pāris dienām ievēroju, ka visās mājas lapās kurās ieeju redzu ir šī vācu veikala reklāma. pirmā reize otrā... trešā un ceturtā.... palika neomulīgi. jā izrādās man uzlikta izsekošana un šie man sūta tās reklāmas kas viņuprāt man ir noderīgas!!!! sviests. tas pats ar google, ievadu meklētājā vārdus, franču valodā. man izmeta atsauces uz mājaslapām kas visas bija krieviski bet kurās šis vārds uzrādās !!!!!! lieki teikt ka es paliku sarkana no dusmām. pārbaudei uzreiz ievadīju googlē ievadīju ka meklēju yahooo caur kuru man uzrādīja pareizos rezultātus, un kas incanti tūlīt pēc tam ievadīju googlē atkal to pašu, ziniet šoreiz man izmeta pareizās atsauces, tās pašas ko yahooo. smieklīgi? mazliet.. drīzāk tas man liek domāt par pārlūka maiņu. un googlei pateikt gau tu fakjū...

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (6) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Maiks Taisons: "Es vairs neesmu cīnītājs"

Skolēns, kurš uzlaboja E-klasi, aicināts darbā starptautiskā industrijas gigantā (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv