Ceturtdiena, 2021. gada 21. janvāris

Agne, Agnese, Agnija

Otrdiena, 14. maijs (2013) 16:16

Kam pieder Victoria's Secret, Prada un citas pasaules lielākās modes impērijas? 

Getty Images

Dažus cilvēkus mode izputina, bet kādu citu padara bagātu. Atbilde uz jautājumu, kā nekļūt par modes vergu, bet, izmantojot tās mainīgumu, iegūt milzu bagātību, jāmeklē šīs jomas veiksmīgāko biznesmeņu dzīves stāstos.
Omansio Ortega

Uzņēmums Inditex, īpašums — 57 miljardi dolāru

Šodien: Ortega Amansio Gona ir grupas Inditex eksprezidents. Tā galvenokārt ir pazīstama ar gigantu Zara. Koncernam Inditex pieder virkne modes zīmolu, to skaitā — Massimo Dutti, Stradivarius, Pull and Bear, Uterque.  5000 veikalu tīkls aptver 77 valstis. Ortega ir Eiropas bagātākais cilvēks.

Sākums: Ģimenes nabadzības dēļ Omansio nepabeidza pat vidusskolu. Karjeru viņš sāka 13 gadu vecumā, strādājot par izsūtāmo zēnu vīriešu virskreklu veikalā.

Tur viņš iepazinās ar savu pirmo sievu Rozāliju Meru, ar kuru kopā vēlāk savā viesistabā šuva pārdošanai rītakleitas un naktskreklus. Pirmo tirdzniecības punktu pāris atvēra tāpēc, ka pasūtītājs atteicās izpirkt kārtējo produkcijas partiju. Arī pasaulslavenais nosaukums Zara radās ne veiksmīgu apstākļu sagadīšanās rezultātā. Ortegu laulātais pāris nosauca savu pirmo veikalu par godu iecienītai filmai — Zorba, bet sastapās ar grūtībām reģistrēt šādu izkārtni. Tā steigā dotais vārds Zara kļuva par finansiāli veiksmīgāko modes industrijas vēsturē.

Bernārs Arno

Uzņēmums LVMH, īpašumā — 29 miljardi dolāru

Šodien: Arno piederošais uzņēmums LVMH, kura pilnais nosaukums ir Louis Vuitton Moët Hennessy, apvieno 60 luksuspreču ražotājus. Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain, Chaumet, Moët & Chandon, Hennessy, Fendi, Berluti, Kenzo — visi šie nosaukumi simbolizē bagātību un greznību. Apvienojot tos, Bernārs Arno uzbūvēja savu impēriju.

Sākums: Bernārs Arno ir audzis labvēlīgā ģimenē, beidzis Francijas prestižo augstskolu Ecole Polytechnique. Iegūtā inženiera profesija nebija viņam pa prātam, un 25 gadu vecumā Bernārs kopā ar Arno vecāko sāka vadīt ģimenes būvuzņēmumu Ferret-Savinel, kuru viņš drīzumā pārdeva, pat nepaziņojot par to tēvam.

No uzņēmuma pārdošanas iegūto naudu viņš ieguldīja bankrotējušā tekstila konglomerātā Boussac, kuram, starp citu, piederēja arī modes nams Christian Dior. Bijušo īpašnieku māsīca bija Bernāra Arno pirmā sieva. Izmantojot šo apstākli, viņš sāka “radnieciski” iegādāties uzņēmuma akcijas, tādējādi 1984. gadā ieliekot sava daudzmiljonu īpašuma pamatus.

Stefans Persons

Uzņēmums H&M, īpašums — 28 miljardi dolāru

Šodien: Zviedru miljardieris Karls Stefans Erlins Persons ir vairumtirdzniecības tīkla Hennes & Mauritz valdes priekšsēdētājs. Pasaulē uzņēmums ir pazīstams kā H&M. Uzņēmums specializējas pieejamu modernu jauniešu apģērbu pārdošanā, un H&M tīklam pieder gandrīz 3000 veikalu 45 valstīs.

Sākums: Uzņēmumu H&M nodibināja nākamā miljardiera tēvs Erlings Persons. Ilgus gadus tas bija nacionālais lētu modernu apģērbu veikalu tīkls.

Uzņēmums pievienojās pasaules līmeņa lielākajiem mazumtirgotājiem pagājušā gadsimta 70. gados, kad tēvs uzticēja jaunajam Stefanam vadīt pirmā H&M ārzemju veikala stratēģiju. Ekspansija ārējā tirgū sākās ar Lielbritāniju. Lai piesaistītu pirmajam viņam uzticētajam veikalam pircējus, Stefans izmantoja zviedru grupas ABBA popularitāti, dāvinot pircējiem plates ar tās dziesmu ierakstiem. Tieši likme uz skaļu vārdu piesaistīšanu bija tā, kas pacēla H&M principiāli jaunā līmenī.

Fils Naits

Uzņēmums Nike, īpašums — 14,4 miljardi dolāru

Šodien: Filips Hempsons Naits ir uzņēmuma Nike direktoru padomes priekšsēdētājs. Šodien tā ir vērtīgākā sporta industrijas preču zīme. Nike ražo produkciju ne tikai ar savu vārdu, uzņēmumam pieder arī zīmoli Air Jordan, Total 90, Nike Golf, Team Starter, un tas kontrolē pasaulslavenā Converse darbību.

Sākums: 1964. gadā garo distanču skrējējs Oregonas universitātes students Fils Naits kopā ar savu treneri nodibināja uzņēmumu Blue Ribbon Sports. Vārdu Nike tas ieguva tikai pēc vairākiem gadiem. Sākumā firmas darbība aprobežojās ar botu pasūtīšanu Āzijas valstīs un tālākpārdošanu Amerikas tirgū. Ieguldījuši darījumā 500 dolāru, Naits un Bauermans pasūtīja japāņiem 300 pārus sporta apavu, ko Naits tirgoja no savas automašīnas bagāžnieka pie stadioniem, kur notika vieglatlētikas sacensības.

Pagrieziens biznesa attīstībā sākās tad, kad botas tika aprīkotas ar rievotu zoli. Šī sporta ekipējuma jomā revolucionārā doma ienāca prātā Naita partnerim Bilam Bauermanam, vērojot vafeļu cepšanu savā virtuvē.


Tadaši Janai

Uzņēmums Uniqlo, īpašums —13,3 miljardi dolāru

Šodien: Šis japāņu miljardieris ir uzņēmuma Fast Retailing dibinātājs un prezidents. Uzņēmumam pieder liels veikalu Uniqlo tīkls.

Sākums: 1984. gadā, atvēris Hirosimā casual stila apģērbu veikalu Unique Clothing Warehouse ("Unikālu apģērbu noliktava”), Tadaši drīzumā to pārdēvēja, saīsinot nosaukumu līdz Uniqlo. Pēc 10 gadiem Japānā jau darbojās 100 Uniqlo veikalu, bet vēl pēc 10 gadiem — jau vairāk nekā 500. Tomēr, neraugoties uz veiksmīgu biznesa attīstību, uzņēmumam tikai 2002. gadā izdevās iziet starptautiskajā tirgū, atverot pirmo veikalu Šanhajā un pēc tam attīstot tirdzniecības tīklu Lielbritānijā.

Miuča Prada

Uzņēmums Prada Group, īpašums — 12,4 miljardi dolāru

Šodien: Prada ražo sieviešu un vīriešu apģērbus, apavus, aksesuārus, parfimēriju. Pašlaik Prada Group pieder zīmoli Prada, Miu Miu, Church’s un Car Shoe. Pats zīmols Prada jau daudzus gadus ir galvenais, kurš nekļūdīgi nosaka visas modes industrijas attīstības virzienu kopumā.

Sākums: Mario Pradas, kurš 1913. gadā nodibināja uzņēmumu, mazmeita, mantojusi to no savas mātes, veiksmīgi paplašināja tā sortimentu. Viņa sāka ražot ne tikai somas un ādas galantēriju, bet arī visu veidu apģērbus. Otrs viņas veiksmīgais biznesa gājiens bija ekskluzīvas vienošanās parakstīšana ar Patricio Bertelli, kura ziņā pārgāja ne vien modes nama finanšu jautājumi, bet drīz vien arī Miuči roka un sirds.

Patricio Bertelli arī ir planētas bagātāko modes miljonāru sarakstā, viņa kapitāls ir 6,7 miljardi dolāru.Alens un Žerārs Verthaimeri

Uzņēmums Chanel, īpašumi — 8 miljardi dolāru

Šodien: Šaneles vārds jau gadsimta garumā ir slavenākais modes industrijā. Šodien, izņemot Haute couture un Pret-a-Porter preces, uzņēmums ražo arī kosmētiku un parfimēriju, pulksteņus un juvelierizstrādājumus.

Sākums: Brāļi Verthaimeri modes pasaules slavenāko vārdu saņēma mantojumā no vectēva Pjēra Verthaimera, kurš savā laikā bija dibinājis uzņēmumu kopā ar pašu Gabrielu Šaneli. Verthaimers vecākais vairākus desmitus gadu tiesājās ar Dižo jaunkundzi par tiesībām uz pasaulē pārdotākajām smaržām Chanel №5 un citām kulta precēm, kas noteica XX gadsimta modes attīstību. Viņa mazdēlu galvenie panākumi ir modes nama preču popularizēšana un virzīšana Āzijas valstīs.
Ralfs Lorerns

Uzņēmums Ralph Lauren, īpašumi — 7 miljardi dolāru

Šodien: ar zīmolu Ralph Lauren ražo ne vien apģērbus, bet arī citas greznas preces. Šis vārds vairāk par jebkuru citu asociējas ar patiesi amerikānisku stilu.

Sākums: Ebrejs Ralfs Livšics, kura ģimene Amerikas Savienotajās Valstīs bija ieradusies no boļševistiskās Baltkrievijas, visu bērnību mitinājās Bronksā, vienā istabiņā kopā ar savu kuplo saimi. Viņš loloja „amerikāņu sapni” un kādā skolas sacerējumā godīgi atzinās: „Es gribu būt miljonārs!” 12 gadu vecumā, iztukšojis krājkasīti, Ralfs nopirka savu pirmo klasisko uzvalku ar vesti un uzreiz saprata savu aicinājumu.

Īzaks Andiks   


Uzņēmums Mango, īpašums — 5 miljardi dolāru

Šodien: spāņu miljardieris Īzaks Andiks ir modes apģērbu ražošanas un tirgošanas uzņēmuma Mango dibinātājs un lielākais akcionārs. Uzņēmuma tīklā ir 2000 veikalu 104 valstīs.

Sākums: Ebrejs Īzaks Andiks pagājušā gadsimta 50. gados emigrēja no Turcijas uz Kataloniju. Par viņa darbības sākumu modes pasaulē var uzskatīt 1972. gadu, kad viņš, atgriezies no brīvlaika ar dažiem iegādātiem krekliem, pārdeva tos draugiem par divas reizes augstāku cenu nekā sākotnējā. Viņš atzīstas, ka kopš tā laika ir sapņojis tikai par savu apģērbu veikalu, kuru viņš 1984. gadā arī atvēra Barselonā
Leslijs Veksners

Uzņēmums Victoria's Secret, īpašums — 4,5 miljardi dolāru

Šodien: Leslijs Veksners vada korporāciju Limited Brands, kurai pieder uzņēmums Victoria's Secret — pasaulslavenais sieviešu veļas ražotājs un pārdevējs.

Sākums: Par 4 miljoniem dolāru iegādājies veikalu Victoria's Secret tīklu, Veksners acumirklī mainīja tā koncepciju, uzņemot kursu uz greznības pieejamību. Viņš bija starp tiem pirmajiem, kuriem ienāca prātā ideja atklāti demonstrēt apakšveļu. Tā radās ikgadējais  Victoria's Secret modes šovs, kas pieskaitāms dārgākajiem un spilgtākajiem šāda veida pasākumiem.


Puaro.lv

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Maiks Taisons: "Es vairs neesmu cīnītājs"

Skolēns, kurš uzlaboja E-klasi, aicināts darbā starptautiskā industrijas gigantā (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv