Trešdiena, 2020. gada 3. jūnijs

Ineta, Inta, Intra

Visi autora raksti

Trešdiena, 19. marts (2014) 19:31

Jurģis Liepnieks

Kāda aizsardzība Latvijai ir vajadzīga (64)

NATO - tas, protams, ir labi. Tā ir ļoti nopietna drošības garantija. Šķiet, pati stiprākā politiskā aizsardzība, kāda šajā pasaulē šobrīd ir iespējama. Es tiešām ceru, ka šī aizsardzība arī būs pietiekama Latvijai tuvākajās desmitgadēs un nekādu citu aizsardzību mums nevajadzēs.

Un tomēr tikai naivi, vēsturi un politiku pavisam nezinoši cilvēki var iedomāties, ka šī garantija ir simtprocentīga. Nē, tā tāda nav.

Piektā panta garantijas nestājas spēkā automātiski, var viegli iedomāties daudz dažādus apstākļus, kuros rietumvalstis nekādā gadījumā neriskēs sākt trešo pasaules karu Latvijas dēļ vai sniegs formālu, nepietiekamu atbildi, kas nespēs izspiest pretinieku no Latvijas.

Rietumvalstu pragmātiskā, ekonomisko un savu šauro interešu stādīšana augstāk par starptautiskās likumdošanas vērtībām,  ir labi redzama gan Krimas, gan daudzos citos gadījumos. Mierināt sevi, ka NATO izjuks, ja kaut reizi kāda valsts nesaņems solītās garantijas pilnā apjomā, arī ir naivi. Ja vajadzēs, tad izjuks, pārveidosies, mainīsies. Tas var notikt Merkeles un Obamas vienas telefonsarunas laikā. Tā nav tā lielākā cena, ko lielvalstis varētu samaksāt par to, lai viņu piepilsētās nesāktu krist bumbas.

Krīzes situācijā, tad, kad ir pavisam slikti, mēs visi varam paļauties tikai uz sevi. Tas attiecas arī uz valstīm. Atnāks kāds un palīdzēs - lieliski, bet gudrs gatavojas vienmēr uz sliktāko.

Te uzreiz ir jābūt skaidrām divām lietām. Ja mēs okupācijas gadījumā vēlreiz pieļausim Ulmaņa kļūdu un nekarosim, tad vēl pēc simt gadiem, ja arī vēl būs kāds latvietis, tad viņš kaunēsies to skaļi atzīt.

Ir jācīnās! Jācīnās ar ieročiem rokās. Tas ir pilnīgi viennozīmīgi.

Un tad uzreiz arī otrs - mēs nevaram saviem spēkiem uzvarēt Krieviju. Tie no mums, kas cīnīsies par dzimteni, ātrāk vai vēlāk mirs.

Šīm divām lietām ir jābūt skaidrām. Tās ar vēsu prātu jāpieņem, citādi nekādām tālākām runām nav jēgas.

Bet ir arī labā ziņa. Vienības, kuras cīnās nevis tāpēc, ka tām par to maksā, bet tāpēc, ka ir gatavas mirt par Dzimteni, es nebaidos te patosa - varoņu nāvē, ir ļoti stipras un ļoti bīstamas.

Ja mēs varam mierīgi un racionāli pieņemt paši un ieaudzināt savos dēlos šīs divas patiesības: pirmā - ir obligāti jākaro, otrā -  ir obligāti jākaro, neskatoties uz to, ka, visticamāk , būs jāmirst, tad mēs varam sākt nopietni runāt par Latvijas aizsardzību.

Motorizēts strēlnieku bataljons kā profesionālās armijas kodols, nostiprināta krasta apsardze, pretgaisa aizsardzības izveidošana (par pēdējo gan ir dažas atrunas) ir lietas, pie kā iespēju robežās Latvija ir centusies strādāt kopš neatkarības atgūšanas un te viss ir skaidrs - vajag vairāk naudas. Konceptuāli te viss sen ir izdomāts.

Taču ar vienu bataljonu, 120 vieglajām bruņumašīnām, dažiem kuteriem Latvija spēj sevi aizstāvēt tīri simboliski. (Tāpēc arī politiķi nekad nav vēlējušies ieguldīt armijā naudu.) Stingri ņemot, tam nav nekādas jēgas, tikai tik daudz, lai varētu teikt NATO, ka mēs vispār tērējam naudu.

Vienīgais, kas spēj reāli sagādāt problēmas iebrucējam, ir 15 000 - 20 000 vīru liela LABI apbruņota un apmācīta zemessardze.

Zemessardze, kurā ir snaiperu rotas, zemessardze, kurai ir prettanku ieroči un, ļoti svarīgi, arī pārnēsājamās zeme-gaiss raķetes (stingeri). Tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā Krievijas ārkārtīgi iespaidīgo kaujas helikopteru dislokāciju Ostrovā, tikai 50 km no Latvijas robežas.

Zemessardzē ir jābūt ne tikai vismaz tūkstotim vai diviem labi apmācītu snaiperu, kuri glabā ieročus un munīciju mājās, bet arī savām diversantu rotām, spridzināšanas speciālistiem, izlūkiem, informācijas/dezinformācijas kara speciālistiem un visiem citiem mūsdienu partizānu kara zinātājiem.

NATO terminoloģijā to sauc “hit and run”.  Krievu “nabeg-othod”  man personiski izsaka šo taktiku labāk, jo viņi nodala “nabeg” no “ataka” tādā veidā, ka uzbrukuma mērķis ir uzvara, lai ko tas maksātu, bet “uzlidojuma” vai “iebrukuma” mērķis ir nodarīt postījumus, zaudējumus un strauji atkāpties uz sagatavotām slēptuvēm, lai minimizētu zaudējumus. Šī ir Afganistānas mudžahedu taktika, kas ir ļāvusi uzvarēt visas pasaules lielvalstis - britus, krievus, amerikāņus. Šī taktika dominēja Čečenijā un bija Dudajeva galvenais ierocis pret Krieviju. Šī ir taktika, kuru būtu jāmāca bērnudārzos Latvijā.

No Šveices vajadzētu pamācīties, kā plānot pilsētas un ceļus tā, lai iebrukuma gadījumā būtu vieglāk aizsargāties.

Zemessardzes rīcībā ir jābūt lielam daudzumam prettanku ieroču, daudz zeme-gaiss reaktīvo iekārtu un daudz ložmetēju. Nekā tāda, diemžēl, šobrīd Latvijā nav.

Paradoksāli ir tas, ka šī stratēģija nemaz nav tik dārga. Latvija var to atļauties. Stingeriem būtu jābūt pirmajiem, kas tiek šogad iepirkts, taču stingeri nekaro. Karo un mirt ir gatavi (vai nav gatavi) cilvēki, tāpēc visam ir jāsākas ar ideoloģiju. Ar skaidru uzstādījumu - mēs karosim, pat ja visiem vajadzēs mirt. Kurš ir ar mieru? Kurš ir ar mums? Šobrīd, ja sāktos karš, man pat nebūtu nekādu iespēju aizstāvēt savu valsti. Kāpēc tas tā ir? Es būtu ar mieru, bet dodiet man iespēju iesaistīties. Noskaidrojiet, kam es deru, ko māku? Ja nekam nederu, rakšu ierakumus. Esmu dzirdējis, ka zemes racēju karā nekad nav par daudz. Sievietes, jaunsardze, nepārprotami, katrs var būt noderīgs izlūkošanā, informācijas, dezinformācijas, maskēšanās, diversiju operācijās. Esmu drošs, daudzi labprāt iesaistītos, būtu gatavi veltīt gan brīvo laiku, gan spēkus, gan naudu.

Šāda zemessardze, plus regulārā armija, kas sadarbojas ar NATO aviāciju (vienīgā palīdzība, kas pieejama ātri), tas, lūk, ir plāns, kas padarīs Latvijas zemi par elli okupantiem.

Apspiest šādu partizānu karu Krievijai prasītu daudzus gadus un milzīgus resursus. Tas ir vienīgais reālais plāns. Viss pārējais tikai tāda runāšana un cerība uz labāko (NATO), bet cerība, kā zināms, nav stratēģija. Un galu galā, kāda jēga palīdzēt tiem, kas paši sev nepalīdz, kam pašiem sava valsts nerūp? Kādas mums ir tiesības prasīt un gaidīt, ka amerikāņu, poļu vai vācu kareivji nāks un mirs mūsu vietā, ja mēs paši neesam tam gatavi? Nav mums tādu tiesību un nebūs nekāds brīnums, ja kādā jaukā brīdī mums uz to arī norādīs.

Un visbeidzot - ja Krievija zinās, ka šeit ir tāds spēks - viņi arī vēl padomās, vai viņiem tāda sāpe vispār ir vajadzīga. 

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

aksu

2014-03-24 18:32:49

Ziņot

aivars ---2014-03-21 10:05:57 --- ---Ed domāt ka obligātais iesaukums ir vajadzīgs ne tik ļoti kā valsts aizsardzības, bet jaunekļu fiziski/morālās audzināšanas ---vajadzībām Militāro struktūru uzdevums nu nepavisam nav sporta-psiholoģiskā pedagoģija. (nav jau PSRS). Armija nenodarbojas ar jaunekļu izveidošanu par vīriem. Tas ir skolas, ģimenes, sabiedrības uzdevums. Ja būtu vīri ko ņemt armijā, obligāto dienestu neviens pat neiedomātos atcelt.

nazis

2014-03-23 12:14:23

Ziņot

lai tā būtu

Jēkabs

2014-03-22 18:53:32

Ziņot

Filmas pārskatijušas puišeļa raksts.

remobo lietas koki

2014-03-22 05:00:11

Ziņot

riktīgs rembo gabals močīt helihopterus ar stingeriem lejā remmbo ļoti nu labu veikmi ar to lietu darīt.

...

2014-03-22 03:50:18

Ziņot

aivars 2014-03-21 10:05:57 Ziņot Ed domāt ka obligātais iesaukums ir vajadzīgs ne tik ļoti kā valsts aizsardzības, bet jaunekļu fiziski/morālās audzināšanas vajadzībām. ================================= nu beidz daudzi lv vīrieši gājuši armijā un lielāka daļa tāpat pēc tam ir nodzērušies plukatas ... jāļauj visiem brīvi pirkt ieroči un pēc tam jau lai cilvēki izlemj paši ko darīt ... grib pretojas putinam grib varbūt tieši otrādi pievienojas lai ir tautas griba ... nevis armijā [cenzēts]t augstākstāvošiem un pildīt pavēles ...

Guncha

varabungas

2014-03-21 19:13:38

Ziņot

Iepriekš jau teicu, visu politisko pārliecību un seksuālo orientāciju Latvijas janukoviču bailes no vietējā maidana

varabungas

autoram

2014-03-21 12:52:19

Ziņot

Lai kautko no aprakstītā realizētu, jānovērš šķēršļi, kas traucēja to izdarīt 23 gadus kopš... Kas pēc Jūsu domām traucēja realizēt, šo, tik acīmredzamo, konceptu?

aivars

2014-03-21 10:05:57

Ziņot

Ed domāt ka obligātais iesaukums ir vajadzīgs ne tik ļoti kā valsts aizsardzības, bet jaunekļu fiziski/morālās audzināšanas vajadzībām. Es pats jaunībā pamuku uz ārzemēm kad sauca armijā bet tur trāpīju šausmīga saimnieka nagos, un aiziet bija bail jo tad buutu jābrauc majas un jaiet armijā. viņš mani pilnībā salauza un pāraudzināja, un tā rezultātā kautkas no manis ir sanācis. Es biju pilniigs [cenzēts]pirms tā ārzemju brauciena, un tāds arī būtu palicis. Tapēc obligātais dienests ir vajadzīgs, tikai jaunieši ir jāiedrošina uz to un jādzen kautkaada pozitiiva propoganda. Tajā brīdī varbūt tas liekas "pizģec", bet paejot laikam katrs saprot ka tas bija noderīgi. paskatieties kādi mīkstmieši jaunieši mums tagad...

aksu

2014-03-21 00:32:40

Ziņot

Viss jau smuki izklausās. Tikai kas tiem grāvju racējam nodrošinās 4000 kalorijas dienā - na haļavu. Es to ierakumu grāvi raktu kaut 10 gadus, ja man pilna sile un silts aizgalds būtu. Nafig man to manu IT, kur katru stundu jārēkinās ar jaunuu huiņu....

lata

2014-03-21 00:10:02

Ziņot

Šajā tekstā mani daudz kas mulsina. Iebrucējs mums tūdaļ pieliks plinti pie pieres, bet Jurģis spriež, kā bērnudārzos audzināt patriotismu un pēc Šveices parauga pārplānot Latvijas pilsētas un ceļus. Hmm

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (6) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Maiks Taisons: "Es vairs neesmu cīnītājs"

Skolēns, kurš uzlaboja E-klasi, aicināts darbā starptautiskā industrijas gigantā (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv