Trešdiena, 2020. gada 3. jūnijs

Ineta, Inta, Intra

Visi autora raksti

Trešdiena, 19. marts (2014) 19:31

Jurģis Liepnieks

Kāda aizsardzība Latvijai ir vajadzīga (64)

NATO - tas, protams, ir labi. Tā ir ļoti nopietna drošības garantija. Šķiet, pati stiprākā politiskā aizsardzība, kāda šajā pasaulē šobrīd ir iespējama. Es tiešām ceru, ka šī aizsardzība arī būs pietiekama Latvijai tuvākajās desmitgadēs un nekādu citu aizsardzību mums nevajadzēs.

Un tomēr tikai naivi, vēsturi un politiku pavisam nezinoši cilvēki var iedomāties, ka šī garantija ir simtprocentīga. Nē, tā tāda nav.

Piektā panta garantijas nestājas spēkā automātiski, var viegli iedomāties daudz dažādus apstākļus, kuros rietumvalstis nekādā gadījumā neriskēs sākt trešo pasaules karu Latvijas dēļ vai sniegs formālu, nepietiekamu atbildi, kas nespēs izspiest pretinieku no Latvijas.

Rietumvalstu pragmātiskā, ekonomisko un savu šauro interešu stādīšana augstāk par starptautiskās likumdošanas vērtībām,  ir labi redzama gan Krimas, gan daudzos citos gadījumos. Mierināt sevi, ka NATO izjuks, ja kaut reizi kāda valsts nesaņems solītās garantijas pilnā apjomā, arī ir naivi. Ja vajadzēs, tad izjuks, pārveidosies, mainīsies. Tas var notikt Merkeles un Obamas vienas telefonsarunas laikā. Tā nav tā lielākā cena, ko lielvalstis varētu samaksāt par to, lai viņu piepilsētās nesāktu krist bumbas.

Krīzes situācijā, tad, kad ir pavisam slikti, mēs visi varam paļauties tikai uz sevi. Tas attiecas arī uz valstīm. Atnāks kāds un palīdzēs - lieliski, bet gudrs gatavojas vienmēr uz sliktāko.

Te uzreiz ir jābūt skaidrām divām lietām. Ja mēs okupācijas gadījumā vēlreiz pieļausim Ulmaņa kļūdu un nekarosim, tad vēl pēc simt gadiem, ja arī vēl būs kāds latvietis, tad viņš kaunēsies to skaļi atzīt.

Ir jācīnās! Jācīnās ar ieročiem rokās. Tas ir pilnīgi viennozīmīgi.

Un tad uzreiz arī otrs - mēs nevaram saviem spēkiem uzvarēt Krieviju. Tie no mums, kas cīnīsies par dzimteni, ātrāk vai vēlāk mirs.

Šīm divām lietām ir jābūt skaidrām. Tās ar vēsu prātu jāpieņem, citādi nekādām tālākām runām nav jēgas.

Bet ir arī labā ziņa. Vienības, kuras cīnās nevis tāpēc, ka tām par to maksā, bet tāpēc, ka ir gatavas mirt par Dzimteni, es nebaidos te patosa - varoņu nāvē, ir ļoti stipras un ļoti bīstamas.

Ja mēs varam mierīgi un racionāli pieņemt paši un ieaudzināt savos dēlos šīs divas patiesības: pirmā - ir obligāti jākaro, otrā -  ir obligāti jākaro, neskatoties uz to, ka, visticamāk , būs jāmirst, tad mēs varam sākt nopietni runāt par Latvijas aizsardzību.

Motorizēts strēlnieku bataljons kā profesionālās armijas kodols, nostiprināta krasta apsardze, pretgaisa aizsardzības izveidošana (par pēdējo gan ir dažas atrunas) ir lietas, pie kā iespēju robežās Latvija ir centusies strādāt kopš neatkarības atgūšanas un te viss ir skaidrs - vajag vairāk naudas. Konceptuāli te viss sen ir izdomāts.

Taču ar vienu bataljonu, 120 vieglajām bruņumašīnām, dažiem kuteriem Latvija spēj sevi aizstāvēt tīri simboliski. (Tāpēc arī politiķi nekad nav vēlējušies ieguldīt armijā naudu.) Stingri ņemot, tam nav nekādas jēgas, tikai tik daudz, lai varētu teikt NATO, ka mēs vispār tērējam naudu.

Vienīgais, kas spēj reāli sagādāt problēmas iebrucējam, ir 15 000 - 20 000 vīru liela LABI apbruņota un apmācīta zemessardze.

Zemessardze, kurā ir snaiperu rotas, zemessardze, kurai ir prettanku ieroči un, ļoti svarīgi, arī pārnēsājamās zeme-gaiss raķetes (stingeri). Tas ir īpaši svarīgi, ņemot vērā Krievijas ārkārtīgi iespaidīgo kaujas helikopteru dislokāciju Ostrovā, tikai 50 km no Latvijas robežas.

Zemessardzē ir jābūt ne tikai vismaz tūkstotim vai diviem labi apmācītu snaiperu, kuri glabā ieročus un munīciju mājās, bet arī savām diversantu rotām, spridzināšanas speciālistiem, izlūkiem, informācijas/dezinformācijas kara speciālistiem un visiem citiem mūsdienu partizānu kara zinātājiem.

NATO terminoloģijā to sauc “hit and run”.  Krievu “nabeg-othod”  man personiski izsaka šo taktiku labāk, jo viņi nodala “nabeg” no “ataka” tādā veidā, ka uzbrukuma mērķis ir uzvara, lai ko tas maksātu, bet “uzlidojuma” vai “iebrukuma” mērķis ir nodarīt postījumus, zaudējumus un strauji atkāpties uz sagatavotām slēptuvēm, lai minimizētu zaudējumus. Šī ir Afganistānas mudžahedu taktika, kas ir ļāvusi uzvarēt visas pasaules lielvalstis - britus, krievus, amerikāņus. Šī taktika dominēja Čečenijā un bija Dudajeva galvenais ierocis pret Krieviju. Šī ir taktika, kuru būtu jāmāca bērnudārzos Latvijā.

No Šveices vajadzētu pamācīties, kā plānot pilsētas un ceļus tā, lai iebrukuma gadījumā būtu vieglāk aizsargāties.

Zemessardzes rīcībā ir jābūt lielam daudzumam prettanku ieroču, daudz zeme-gaiss reaktīvo iekārtu un daudz ložmetēju. Nekā tāda, diemžēl, šobrīd Latvijā nav.

Paradoksāli ir tas, ka šī stratēģija nemaz nav tik dārga. Latvija var to atļauties. Stingeriem būtu jābūt pirmajiem, kas tiek šogad iepirkts, taču stingeri nekaro. Karo un mirt ir gatavi (vai nav gatavi) cilvēki, tāpēc visam ir jāsākas ar ideoloģiju. Ar skaidru uzstādījumu - mēs karosim, pat ja visiem vajadzēs mirt. Kurš ir ar mieru? Kurš ir ar mums? Šobrīd, ja sāktos karš, man pat nebūtu nekādu iespēju aizstāvēt savu valsti. Kāpēc tas tā ir? Es būtu ar mieru, bet dodiet man iespēju iesaistīties. Noskaidrojiet, kam es deru, ko māku? Ja nekam nederu, rakšu ierakumus. Esmu dzirdējis, ka zemes racēju karā nekad nav par daudz. Sievietes, jaunsardze, nepārprotami, katrs var būt noderīgs izlūkošanā, informācijas, dezinformācijas, maskēšanās, diversiju operācijās. Esmu drošs, daudzi labprāt iesaistītos, būtu gatavi veltīt gan brīvo laiku, gan spēkus, gan naudu.

Šāda zemessardze, plus regulārā armija, kas sadarbojas ar NATO aviāciju (vienīgā palīdzība, kas pieejama ātri), tas, lūk, ir plāns, kas padarīs Latvijas zemi par elli okupantiem.

Apspiest šādu partizānu karu Krievijai prasītu daudzus gadus un milzīgus resursus. Tas ir vienīgais reālais plāns. Viss pārējais tikai tāda runāšana un cerība uz labāko (NATO), bet cerība, kā zināms, nav stratēģija. Un galu galā, kāda jēga palīdzēt tiem, kas paši sev nepalīdz, kam pašiem sava valsts nerūp? Kādas mums ir tiesības prasīt un gaidīt, ka amerikāņu, poļu vai vācu kareivji nāks un mirs mūsu vietā, ja mēs paši neesam tam gatavi? Nav mums tādu tiesību un nebūs nekāds brīnums, ja kādā jaukā brīdī mums uz to arī norādīs.

Un visbeidzot - ja Krievija zinās, ka šeit ir tāds spēks - viņi arī vēl padomās, vai viņiem tāda sāpe vispār ir vajadzīga. 

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

garāmejot

2014-03-20 05:02:37

Ziņot

Neticu. Tie, kam ir nauda (vara) nekaros - pilnīgi neviens. Viņi 1) aizlaidīsies uz saviem īpašumiem Rietumos un tēlos politiskos bēgļus vai 2) paliks te laizīt jauno saimnieku tūpļus - saglabājot īpašumus un naudiņas un vietējo satrapu varu vai biznesiņu. Savukārt tie, kam ne naudas, ne īpašumu nav, diez vai gribēs mirt vai kļūt par invalīdiem, zinot, ka pie jebkura rezultāta augļus baudīs vai treknā gala p*dari - pašmāju vai iebrucēju.

Es teiktu

2014-03-20 04:00:39

Ziņot

Pietkārt, pirms ieteikt Šveices un Afganistānas veiksmes stāstus, papētiet cik kalnaini tie ir, un to, ka sauzemes tehniku tur ir grūti izmantot, pielietot un pārvietot, t.i. copy paste viņu taktiku ielencot un apšaudot pie mums pielietot ir neiespējami.. un viņiem nav ziemas, bet ir kalnos alas utt. Jā, mums ir meži, bet tanki pagriežot stobru uz aizmuguri tiem izbrauc cauri netraucēti, jo koki viņu priekšā saļimst, kā sērkociņi. Ja neticiet, pajutājiet kādam Afganistanas kara veterānam, jūs apgaismos ne pa jokam...

Es teiktu

2014-03-20 03:42:54

Ziņot

Pirmkārt, labāk domāt par ekonimisko attīstību un reālu cīņu ar korupciju un korumpantiem, iznīdēt tiesu praksi, kā ķēķi savējiem, lai peaugtu valsts budžeta ieņēmumi un mazinātos ēnu ekonomika. Otkārt, kad baltās apkaklītes kļūs godīgas un nevainojamas baidoties no neizbēgama un barga soda, varēs to pašu prasīt no biznesa elites. Treškārt, nav jēgas tērēt naudu militārām aktivitātēm, jo pastāv iespēja, ka daudzi pēc nabadzībā pavadītiem gadiem sagaidīs Krievu armiju ar ziediem, jo esošā vara tos pazemojusi un iedzinusi totālā nabadzībā. Tos aplika ar nodokļiem, paaugstinot tarifus un cenas algas samazinājusi, bet pensijas atstājusi praktiski nemainīgas, un piedevām pēc brutālas, tostarp oligarhu īstenotās pri(h)vatizācijas, vēl pakļāva banku pazemojumam un piesmiešanai. Tadēļ labāk to naudu tērēt ekonomikas stiprināšnai un dzīveslīmeņa uzlabošanai, darba vitu radīšanai un ekonomikas attīstībai. Ceturtkārt, jāpieliek pie vitas visus parāk labējos un pārāk kreisos, lai politiķi pārtrauktu rīkot savas politiskās akcijas un aģitācijas 16.martā un 9.maijā pie zīmīgiem pieminekļie. Mazinot savstarpējo naidu, mazināsim ieganstu Krievijai aizstāvēt savus tautiešus, kā tas notika Abhāzijā, Krimā utt.

nav populars

2014-03-20 02:33:16

Ziņot

"amerikāņu, poļu vai vācu kareivji nāks un mirs mūsu vietā" Nāks, ja labi maksāsim. Latvieši taču brauc mirt par maksu uz visādām vietām. Tā sauktie profesionālie karavīri. Daudz gudrāk ir algot apsardzes firmu nekā psihiski slima suņa murgi mācīt bērnudārzā kara mākslas. Nu cik var maksāt gadā apsargāt Latviju ar vismodernākajām tehnoloģijām? Nu cik var maksāt uzbūvēt desmit metrus augstu sētu uz krievijas pusi un gar visu robežu novietot algotas apsardzes karaspēku. 100 mlj? Nu kaut 500 mlj. toties nav jāpišās te Hermaņiem un Liepniekiem par tēmām, kas tikai gruzī un tracina tautu.

plašai sabiedrībai anonīms

2014-03-20 02:28:09

Ziņot

Dārgais autor, vispirms jāizsaka aprīna par Jūsu intelkta neticami zemo līmeni. Labi gan, ka ir tādi notikumi apkārt, kas atklāj cilvēku personas pilnībā. Te pat arī jāmin, ka šobrīd starp 35-60 gadu vecuma vīriešiem latvijā lielu cilvēku nav. Nav spēcigu personību, kas būtu gan intelktuāli spēcīgi, gan spētu komunicēt smart. Zināms jau, dārgo autor, ka Jūs sevi pieskaitat pie nosauktās vuecuma grupas spožākajiem.

Alfa

2014-03-20 01:18:36

Ziņot

ar stingeriem sen vairs nevienu heļļuku zemē nedabūsi... :) Snaiperi jā bet ņemot vērā Infrasarkano staru ierīces būs pagrūti... Jācīnās ir tikai viena iemesla dēļ-lai pēc tam nevarētu spekulēt ka nebija okupācijas... Bet uzvarēt modernu, tehniski apbruņotu armiju ir praktiski neiespējami... Iespējams ir cits pretošanās veids-pasīvā kolektīvā pretestība un diversijas... Un...terorisms, tas laikam ir no visām iespējām visefektīvākais...

info shil agent

2014-03-20 00:21:16

Ziņot

jurģim lieli parādi tāpat kā kādreiz arī ulmanim bija tāpēc viņš pirmais skries bučot nato tankus miera nesējusi cerībā ka varbūt zviedru bandas tas ir bankas kaut ko viņam atlaidīs.

info shil agent

2014-03-20 00:19:04

Ziņot

jurģim lieli parādi tāpat kā kādreiz arī ulmanim bija tāpēc viņš pirmais skries bučot nato tankus miera nesējusi cerībā ka varbūt zviedru bandas tas ir bankas kaut ko viņam atlaidīs.

info shil agent

2014-03-20 00:18:25

Ziņot

jurģim lieli parādi tāpat kā kādreiz arī ulmanim bija tāpēc viņš pirmais skries bučot nato tankus miera nesējusi cerībā ka varbūt zviedru bandas tas ir bankas kaut ko viņam atlaidīs.

info shil agent

2014-03-20 00:17:41

Ziņot

jurģim lieli parādi tāpat kā kādreiz arī ulmanim bija tāpēc viņš pirmais skries bučot nato tankus miera nesējusi cerībā ka varbūt zviedru bandas tas ir bankas kaut ko viņam atlaidīs.

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (6) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Kā ietaupīt laiku un naudu, iegādājoties mājokli (3)

Kristīne Kilupa ir nekustamo īpašumu aģente vienā no lielākajiem šīs jomas uzņēmumiem Latvijā. To, kā nepakļaut riskam darījuma drošību un ietaupīt laiku, mēģinot atrast mājokli, uzzinājām sarunā.

Maiks Taisons: "Es vairs neesmu cīnītājs"

Skolēns, kurš uzlaboja E-klasi, aicināts darbā starptautiskā industrijas gigantā (4)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv