Sestdiena, 2019. gada 25. maijs

Junora, Anšlavs

Svētdiena, 3. jūnijs (2012) 14:02

Latvijas mūziķi vienbalsīgi kritizē AKKA/LAA darbību (40)

Sabiedrībā arvien biežāk virmo neskaidrības un neatbildēti jautājumi par nevalstiskās organizācijas AKKA/LAA pretrunīgajām darbībām autortiesību aizsargāšanas nolūkos. Nereti organizācijas pieņemtie mēri likuši saraukt pieri ne tikai vienam vien tiesību speciālistam, bet arī mūziķu vidū tās darbība vērtēta kritiski. Lai noskaidrotu organizācijas mānīgajā paspārnē esošo mūziķu viedokli par organizācijas noderīgumu, portāls Puaro.lv izjautāja “Prāta Vētras” solistu Renāru Kauperu, “The Sound Poets” līderi Jāni Aišpuru, dziesminieku Raimondu Tigulu un “Melo M” čellistu Kārli Auzānu.

Renārs Kaupers AKKA/LAA idejisko virzienu vērtē atzinīgi, tomēr atzīst, ka tās darbības mehānisms ir pretrunīgs. “No vienas puses, es saprotu AKKA/LAA ideju, un ir labi, ka pastāv organizācija, kas vēlas būt taisnīgs starpnieks starp mūziķiem un, piemēram, medijiem – radio un televīziju –, iekasējot autoratlīdzību. Bet no otras puses, kaut kas šai mehānismā nav īsti pareizi,” atzīst Renārs.

“Ja man kā muzikantam un mums, “Prāta Vētrai”, kā grupai jāmaksā patiešām iespaidīgas summas, lai savos koncertos spēlētu paši savas dziesmas, tas ir mazliet absurdi. Arī darbojoties fondā “Viegli”, saskaros ar to, ka Latvijā ir daudz jaunu, talantīgu izpildītāju un grupu, kas rada mūziku un vēlas izdot albumus, bet viņu lielākās izmaksas šai procesā ir tieši nodeva AKKA/LAA, lai viņi varētu atskaņot paši savas dziesmas,” stāsta Renārs.

Kritisks savā domāšanā ir arī Jānis Aišpurs, uzskatot, ka organizācija mūziķiem liek sev pašiem sist ar labo roku pa kreiso vaigu: “AKKA/LAA darbība ir smieklīga. Organizācija tikai nosacīti darbojas mūziķu interesēs, jo, ja es pats esmu mūzikas, vārdu, un idejas autors un koncertu organizators, tad kāpēc man ir jāpērk licence? Sanāk, ka AKKA/LAA piedāvā man iegādāties šo licenci, lai mani aizstāvētu no manis paša? Ideja kā tāda, ka mākslinieku autortiesības ir jāaizstāv, ir laba, bet šī sistēma vēl krietni jāpilnveido, lai arī nestandarta gadījumos būtu izņēmumi, kas ir atrunāti likumā noteiktajā kārtībā!”


Mūziķis Raimonds Tiguls savukārt aicina organizāciju uzlabot komunikāciju ar sabiedrību, lai nerastos arvien jauni pārpratumi un ažiotāža. Iespējams, šai procesā noderētu mācīšanās no citu Eiropas valstu pieredzes, kur autoratlīdzība par mūziķu radīto produktu ir sabiedrības ikdiena.

“Mūzikas komponēšana maksā naudu, un vesela albuma ierakstīšana kvalitatīvā studijā ir dārgs prieks. Tādēļ skaidrs, ka es atbalstu uzskatu, ka, ja manis radīta mūzika tiek atskaņota publiskā telpā, kādam par to ir jāmaksā. Tomēr latviešiem ir nelāgs niķis visu risināt saviem spēkiem, nejautājot viedokļus. Domāju, ka šajā gadījumā konsultēšanās ar ārvalstīm būtu tikai apsveicama. AKKA/LAA vajadzētu vairāk skaidrot situāciju cilvēkiem, rosinot arī izpratni par tās atšķirībām, salīdzinot ar Laipas darbību,” uzskata Raimonds.


Arī Kārlis Auzāns, kurš ir viens no Laipas valdes locekļiem, uzskata, ka, pirmām kārtām, sabiedrība būtu jāinformē par viņa pārstāvētās organizācijas darbības principiem, kas atšķiras no AKKA/LAA pieņemtajām normām: “Man ir grūti spriest par AKKA/LAA darbībām, bet par Laipu viennozīmīgi varu pateikt, ka tā ir absolūti godīga pret autortiesību īpašniekiem un administratīvais birojs strādā tieši autoru interesēs. Uzskatu, ka AKKA/LAA nepareizi komunicē ar sabiedrību. Protams, mūziķiem jāsaņem godīga atlīdzība par paveikto, bet veids, kā to realizē AKKA/LAA, nav pareizs.”

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

1
2
Lapa 1 no 2

Mainīt komentāru secību

Dustin

2012-11-14 10:04:19

Ziņot

viņi iedomājas ka par visu var iekasēt? bet youtube pioeovnejit video tas, kurš ielādēja video piekrīt tam, ka viņam ir visas tiesības uz video un šo video drīkst rādīt arī citās lapās? kur loģika? faili nav lapā, kurā ir tas, ko lamā par embedēto saiti , turklāt parasti uz tā atskaņotāja ir āttiecīgā hosta (youtube) logo + iespēja VIEGLI nokļūt hosta lapā (youtube)tiešām nožēlojami

Drosmi vajag

2012-06-04 00:07:14

Ziņot

AKKA/LAA ir pašu autoru dibināta organizācija. Kāpēc Kaupers un Prāta vētra nevar sasaukt autoru kongresu un jautājumu par kroplo naudas iekasēšanu likt uz balsošanu? Kas tas par nožēlojamu padevību alkatīgās Paklones un Zālītes priekšā? Izbalsojiet to, kas jums neder, nevis žēlojaties žurnālistiem!

Janis

2012-06-03 16:39:42

Ziņot

Akka-kaka taču pat aijā žūžu... no velc pelīte... nespēj atšķirt, nekaunīgu birokrātu -reketieru kantoris ar veco slotu dombrovsku un putrinu priekšgalā... P.S. Mamiņas vai esat iegadajušās licenzes šupuļdziesmām, ja ne tad aka kaka Jūs tiešam sašņorēs!!!!

Egils

2012-06-03 16:35:17

Ziņot

Varbūt tad arī par katru pareizā latviešu valodā uzrakstītu teikumu pienākas atlīdzība Jānim Endzelīnam!?

haralds

mīļā LV tauta

2012-06-03 16:21:13

Ziņot

nubet no patiešām iespaidīgajām summām, kuras jāmaksā par savu dziesmu spēlēšanu savos koncertos takš kādiem vismaz 7-11 % vajadzētu atgriesties kā autōratlīdzībai!

norcha172

2012-06-03 16:14:49

Ziņot

Intervija ar 4 vēl nenozīmē, ka vienbalsīgi, ja vien nav jaunu standartu,ir akai un arī laipai problēmas, bet kas gan mūsu sabiedrībā ir līdz galam sakārtots.Nolikt un noliegt jau prāta nevajag.

zzz

2012-06-03 16:11:09

Ziņot

Vai tiešām LV nav kāds puslīdz jēdzīgs jurists, kas varētu tiesā apstrīdēt un pierādīt visa šā AKKAs murga absurdumu un nelikumību??!

Igors

2012-06-03 16:08:30

Ziņot

Tak mūzīķī nodibiniet paši savu autortiesības savienību un izbeidziet sadarbību ar AKKA/LAA !! AKKA/LAA ir caurspīdīgas atskaites,kur un kam un kāda summa tika izmaksāta?? Laikiam jau tas ir dizais noslēpums!! Priekškam Jūs dodat baroties parazitējošiem elementiem???

Vārds

2012-06-03 15:57:38

Ziņot

Tas tiešām ir par traku. Ja es vairs pat savā sētā nevaru klausīties, jo tā taču ir publiskā telpa. Tas novedīs pie tā, ka neviens vairs neklausīsies radio, radiostacijas bankrotēs un mūziķi tāpat, jo viņu mūziku nevienam vairs nevajadzēs.

D

2012-06-03 15:52:55

Ziņot

Es latviesu muuziku vairs neklausos un neklausiisos .

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (5)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (4) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš!

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (1)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv