Sestdiena, 2020. gada 28. marts

Ginta, Gunda, Gunta

Visi autora raksti

Piektdiena, 28. februāris (2014) 13:16

Agneta Niedra

Ko darīt nedēļas nogalē, Puaro.lv iesaka Ieva Sutugova +BRĪVDIENU CEĻVEDIS

Nemanot noslēdzies jau otrais šī gada mēnesis, bet nav iemeslu skumt, jo līdz ar martu atplaukst izklaides un kultūras dzīve ne vien galvaspilsētā, bet arī visā Latvijā. Šajā nedēļas nogalē varētu būt visai grūti izlemt, kurus pasākumus apmeklēt, jo uz visiem pagūt nu nekādi nebūs iespējams. Savās brīvdienu pavadīšanas tradīcijās ar Puaro.lv lasītājiem dalās dziedātāja, šajā nedēļā notiekošā konkursa „Dzintara Dziesmas” fināliste Ieva Sutugova.

„Nedēļas nogalēs, tāpat kā lielākajai daļai mūziķu, man parasti ir jāstrādā. Savas brīvās dienas cenšos izmantot lietderīgi. Ja vien man ir tāda iespēja, dodos uz Dobeles rajonu, lai apciemotu savus vecākus un pavadītu laiku kopā ar viņiem. Ja laika nav pietiekami, lai dotos ārpus Rīgas, cenšos rast kādu nodarbi tepat galvaspilsētā,” stāsta Ieva.

„Tā kā esmu ūdens zīme, atrašanās pie jūras vai citām ūdenstilpnēm man sniedz patiesu enerģiju, tāpēc, ja vien laikapstākļi ir tam labvēlīgi, dodos pastaigāties gar jūru. Tāpat brīvajā laikā man patīk apmeklēt kino, citreiz kādu filmu noskatos arī mājās. Mana atpūta parasti ir visai vienkārša vai pat „omiska” – klubus es vispār neapmeklēju, tikai šad tad ar draugiem aizeju uz kādu bāru iedzert aliņu.”

„Savu brīvdienu plānošanu es iesaku sākt ar laika prognozes apskatīšanu, pēc tās tad arī var izsecināt, kurp doties un ko darīt. Ja laikapstākļi ir labvēlīgi, darba nedēļas noslēgumu, it sevišķi biroja darbiniekiem, iesaku pavadīt pie dabas. Kā dobelniece iesaku doties uz Tērvetes dabas parku. Pat tad, ja tur reiz jau būts, parka apmeklējums ir jauks piedzīvojums ne vien bērniem, bet arī pieaugušajiem. Tiem, kam pie sirds ir mītiskais, noteikti jāapmeklē Pokaiņu mežs,” rosina dziedātāja.

„Tikmēr sliktu laikapstākļu gadījumā var apmeklēt kino. Katram filma jāizvēlas pēc savas gaumes, tomēr es ieteiktu ar asa sižeta filmām neaizrauties, bet izvēlēties ko mierīgāku un romantiskāku. Arī puišiem nenāktu par sliktu šad tad ļauties kam salkanākam,” uzskata Ieva.


Sestdien noskaidros Amigo Dzintara Dziesmu 2013


Izšķirošie notikumi tautā iemīļotās mūzikas šovā Amigo Dzintara Dziesmas ir klāt – jau šosestdien, 1.martā tiks noskaidrota pirmās sezonas labākā dziesma. Populārāko no deviņām finālistēm noteiks skatītāju un klausītāju telefona balsojumā koncerta tiešraides laikā, ko no pulksten 20.35 varēs skatīties kanālā LNT un klausīties Latvijas Radio 2 ēterā.

Aptaujas uzvarētāji balvā saņems braucienu uz vienu no prestižākajiem mūzikas pasākumiem Eiropā – Silkeborgas kantrimūzikas festivālu Dānijā. Šogad tas norisināsies jau 29. reizi, pulcējot tūkstošiem skatītāju un trīs dienas priecējot ar pasaulē slavenāko šī žanra mūziķu priekšnesumiem.

Visu finālā iekļuvušo dziesmu izpildītāji saņems piemiņas balvas - dzintara ģitāras, kas apliecinās klausītāju mīlestību pret dziesmām un gadu gaitā atgādinās mūziķiem, cik daudz tautā iemīļotu dziesmu viņi sarakstījuši.

Pirmās sezonas laikā uz iekļūšanu Amigo Dzintara Dziesmu izlasē tika pieteiktas gandrīz 40 dziesmas, no kurām 18 iekļuva pusfinālā. No divām pusfināla grupām skatītāju un klausītāju balsojumā Amigo Dzintara Dziesmu izlasē iekļuva deviņas, kas sestdien cīnīsies par pirmās sezonas uzvarētājas titulu.

Lielajā noslēguma koncertā pavisam uzstāsies 14 grupas un izpildītāji, kas sevi apliecinājuši visas Amigo Dzintara Dziesmu pirmās sezonas laikā, kā arī skanēs dziesmas, kas jau iemantojušas Dzintara dziesmas vēsturē statusu. Koncertu vadīs Roberts Ošiņš, Liene Šomase un Velga Vītola.

Šosvētdien Rīgā uzstāsies “Depeche Mode”


Gaidīšana ir galā, un jau šosvētdien, 2. martā, “Arēnā Rīga” uzstāsies slavenā britu apvienība “Depeche Mode”. Pēc grupas dalībnieku vārdiem albuma “Delta Machine” popularizēšanai veltītie turnejas šovi ir vieni no garākajiem, kādus grupa līdz šim spēlējusi - koncerts ilgs vairāk par divām stundām.

“Arēnas Rīga” durvis koncerta apmeklētājiem tiks atvērtas jau plkst. 18.00. Koncerta iesildītāji, dāņu muzikālais projekts “Choir Of Young Believers”, uz skatuves kāps plkst. 19.30. “Depeche Mode” uzstāšanās sāksies plkst. 20.30.

Ņemot vērā, ka koncertu apmeklēs vairāk nekā 11 000 skatītāju, organizatori aicina apmeklētājus ierasties savlaicīgi. Biļetes uz “Depeche Mode” šovu ir izpārdotas.

Grupas prasību saraksts ar lietām, kas jānodrošina koncerta dienā, organizatoriem nav sagādājis galvassāpes. “Depeche Mode” mūziķi pa Rīgu pārvietosies melnos luksusklases “Mercedes-Benz” minivenos, bet maltīti koncerta norises vietā grupai gatavos tās personīgais pavārs.

Koncertam nepieciešamais tehniskais aprīkojums uz Latviju tiks piegādāts astoņās kravas automašīnās, bet pavadošais sastāvs ieradīsies četros autobusos.


Pasniegs Liepājas Kultūras balvu


Piektdien plkst.17 svinīgā apbalvošanas pasākumā Liepājas muzejā tiks paziņots Liepājas Kultūras balvas un naudas prēmijas ieguvējs.

Apbalvojumam "Liepājas Kultūras balva 2013" iesniegti pieteikumi par 19 pretendentiem. Starp balvas pretendentiem ir gan fiziskas, gan juridiskas personas. Balvu fonds ir 4200 eiro, ieskaitot nodokļus. Balvu var saņemt viens vai vairāki pretendenti.

Liepājas Kultūras balva šogad tiks pasniegta jau trešo gadu pēc kārtas, nosakot izcilāko veikumu vai notikumu kultūrā 2013.gadā, kas ļāvis Liepājas vārdam izskanēt Latvijas un starptautiskā mērogā, kā arī par jaunām un radošām idejām, kas nostiprina Liepājas kā radošas kultūras pilsētas tēlu Latvijā un ārpus tās robežām.

Lai nodrošinātu Liepājas Kultūras balvas objektivitāti un neatkarību, vērtēšanas komisijas sastāvā pieaicināti tādi speciālisti kā Latvijas Nacionālās bibliotēkas vadītājs Andris Vilks, kordiriģents Māris Sirmais, kinokritiķe Dita Rietuma, interneta žurnāla "Satori" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins, savukārt no Liepājas komisijas sastāvā darbosies laikraksta "Kurzemes Vārds" pielikuma "Kultūras Pulss" redaktore Anda Pūce un Liepājas Kultūras pārvaldes vadītāja pienākumu pildītājs Juris Jirgens. Komisijas priekšsēdētājs ir Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, sporta un kultūras jautājumos Vilnis Vitkovskis.

Valsis - balles karalis - tiek aicināts uz vēstures skatuves


Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja Kolonnu zālē, piektdien, 28.februārī, pulksten 17.30, notiks pasākums "Valsis - balles karalis - uz vēstures skatuves. Pēcpusdiena Rīgas rātskunga Johana Kristofa Bērensa salonā", kas veltīta muzeja 241. gadskārtai.

Pēcpusdienas programma, baudot patīkamu gaisotni 18. gadsimta Kolonnu zālē, pasākuma apmeklētājiem piedāvā gūt prieku no atraktīvas, piesātinātas informācijas un valdzinošu valša dejas priekšnesumu baudīšanas, ar iespēju pašiem apgūt dejas elementus, kā arī noslēgumā, saviesīgās sarunās, pārrunāt iespaidus.

Klausoties Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesores Ilmas Grauzdiņas lekciju "Valsis - triumfa gājienā cauri laikiem", iepazīsim ne tikai valša raibo likteni un dažādo dabu, bet arī laikmetu un sabiedrību, kurā tas pamazām iekaroja savas pozīcijas, pārveidojot arī pašas sabiedrības uzskatus. Deja ar nosaukumu valsis (Walzer) parādījusies ap 1750.gadu Vācijā un Austrijā, bet tās saknes ir daudz senākas. Valsim ir veltīti pretrunīgi epiteti dažādos laikos - tas saukts par noslēpumainu, viltīgu, atbruņojošu, burvīgu, brīnišķīgi nepiedienīgu, bet nepārprotami valsis ir ieņēmis balles karaļa troni. Pianistes Anetes Ašmanes sniegumā varēs iepazīt valša dažādo dabu.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājuma glabātājas Ligitas Kalniņas stāstījums un praktiskā pielietojuma demonstrējums "Vēdekļa protokols un slepenās zīmes" atklās ne tikai daudz interesanta, bet, domājams, arī sniegs katrai dāmai un kungam noderīgu dzīvesziņu. Nelielais, burvības un noslēpumu pilnais priekšmets - vēdeklis kādreiz bija absolūti nepieciešams augstāko aprindu dzīvē. Vēdekļu modes uzplaukuma laiks bija 18. gadsimts. Vēdeklis kļuva par obligātu dāmu tualetes priekšmetu, bez kura nebija iedomājama dāmas parādīšanās augstākajā sabiedrībā. Vēdeklis dāmas rokās bija līdzdalībnieks visās ballēs, pieņemšanās, svētkos un ceremonijās. Vēdeklis it kā zaudēja savu tiešo uzdevumu - atvēsināt, bet kļuva par saziņas un koķetērijas ieroci. Māksla darboties ar vēdekli prasīja lielu veiklību, izdomu un prasmi. "Valša virpulis" Valda Škutāna Deju skolas dejotāju priekšnesumā ikvienam dāvās jaunu enerģijas vilni, lai arī pēcāk paši ļautos valša dejas valdzinājumam, kā arī iespējai profesionāļu vadībā, apgūt valša pamatsoļus.

Noslēgumā - kā jau jubilejā pienākas - saviesīgas sarunas. Ieeja ar muzeja biļetēm.

Notiks dokumentālās filmas par Jēkabpils Goda pilsoņiem - Antonu Zvīdri un Viesturu Skrodeli – pirmizrāde


Piektdien plkst.18 Jēkabpils tautas namā notiks dokumentālās filmas "Mēs - jēkabpilieši. Ārsts Antons Zvīdris. Ārsts Viesturs Skrodelis" pirmizrāde.

Šis kinostāsts ļaus ielūkoties divu godājamu ārstu, Jēkabpils Goda pilsoņu - Zvīdra un Skrodeļa - dzīvesgājumā.

Daudzi jēkabpilieši un tuvējo novadu iedzīvotāji var būt pateicīgi Zvīdrim un Skrodelim par atgūto veselību, par izsmeļošiem paskaidrojumiem un uzmundrinošiem vārdiem ambulatorās pieņemšanas vai vizītē slimnīcas palātā gaitā.

Filma "Mēs - jēkabpilieši. Ārsts Antons Zvīdris. Ārsts Viesturs Skrodelis" ir režisores, populārā raidījuma "100 g kultūras" vadītājas Kristīnes Želves un Vidusdaugavas televīzijas komandas kopdarbs. Ieeja uz seansu bez maksas.

Šī ir nu jau trešā dokumentālā filma, kas pērn uzņemtas par Jēkabpils Goda pilsoņiem.


Mazajā ģildē notiks literārais pasākums "Kaimiņa grāmatplaukts"


Mazajā ģildē 28.februārī plkst.18.30 notiks literārais pasākums "Kaimiņa grāmatplaukts". Piedalīties aicināti ne tikai literatūras interesenti, bet arī tie, kas vēlas uzstāties ar jau publicēta latviešu vai ārzemju prozas darba lasījumu.

Tikšanās notiks jau ceturto reizi un, kā ierasts, īpašā atmosfērā pulcēs visus interesentus, kas vēlas apmainīties ar saviem iespaidiem literārajā pasaulē. Vakara gaitā ikvienam viesim būs iespēja pašam kļūt par pasākuma programmas veidotāju, uzstājoties ar nelielu sev aktuālā prozas vai dzejas darba fragmenta lasījumu. Pasākumā īpaši gaidīti arī tie, kas vēlas bagātināt savu literāro pasauli un dzirdēt šī brīža prozas vai dzejas aktualitātes.

Noskaņas radīšanai nošu grāmatas izspēlēs dziesminiece Sabīne Peļņa, savukārt par dalībnieku iedrošināšanu rūpēsies jaunais literāts Jānis Vītols.

Pasākuma formāts nosaka, ka fragmentam jābūt no publicēta latviešu vai ārzemju autora prozas darba un tā garums var būt līdz piecām minūtēm. Pieteikšanās fragmentu lasījumiem iespējama Mazās ģildes lapās "Facebook.com" un "draugiem.lv" vai pirms pasākuma klātienē pie organizatoriem. Vienīgais priekšnoteikums - potenciālajiem dalībniekiem noteikti jāatceras paņemt līdzi grāmatu, no kuras tiks lasīts izvēlētais fragments.  Ieeja pasākumā bez maksas.

Lielajā ģildē izskanēs kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" koncerts "Parīzes šarms"


Lielajā ģildē šovakar plkst.19 norisināsies kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" koncerts "Parīzes šarms", kura laikā pie diriģenta pults stāsies Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents Andris Poga.

Klausītāji aicināti pavadīt vakaru Parīzes noskaņās, klausoties Šarla Guno un Andrē Žolivē skaņdarbus, kā arī vienu no Jozefa Haidna "Parīzes simfonijām". Solistes ampluā iejutīsies flautiste Dita Krenberga.

Viena no austriešu komponista Haidna sešām "Parīzes simfonijām" savulaik izpelnījusies Francijas karalienes Marijas Antuanetes apbrīnu, tāpēc vēlāk dēvēta par "Karalieni". Savukārt franču komponista Guno klasiskās proporcijās ieturētā "Pirmā simfonija re mažorā" pirmatskaņojumu piedzīvoja 19.gadsimta vidū Parīzē.

20.gadsimta pirmās puses komponista francūža Žolivē 1949.gadā tapušais "Koncerts flautai un stīgu orķestrim" skanēs Krenbergas priekšnesumā. Krenberga ir publikas iemīļota flautiste gan solo programmās, gan uzstājoties LNSO sastāvā, kur kopš 2006.gada ir flautu grupas koncertmeistare.

Diriģents Poga, būdams tikai 32 gadus vecs, jau izveidojis ievērojamu starptautisku karjeru. Viņš veiksmīgi sadarbojas ar daudziem orķestriem Eiropā, Japānā, ASV un Izraēlā. Kopš 2011.gada Poga ir Parīzes orķestra galvenā diriģenta Pāvo Jervi asistents, bet 2012.gadā viņš tika izvēlēts Bostonas simfoniskā orķestra asistentdiriģenta pozīcijai, kas ļauj viņam diriģēt koncertus gan Bostonā, gan slavenajā vasaras festivālā Tenglvudā.

Kopš 2013.gada rudens Poga ir LNSO mākslinieciskais vadītājs un galvenais diriģents. Biļetes uz Pogas diriģēto koncertu "Parīzes šarms" nopērkamas "Biļešu paradīzes" kasēs.

Pirmizrādi piedzīvos Marselo Lombardero režisētā Mocarta opera "Figaro kāzas"


Piektdien pirmizrādi piedzīvos Marselo Lombardero režisētā Volfganga Amadeja Mocarta opera "Figaro kāzas".

Lombardero stāstīja, ka, veidojot jaunu "Figaro kāzu" iestudējumu, vēlējies izcelt to, ka tā ir muzikāla komēdija, bet izrādes notikumus pārcelt uz 80.gadu Dienvidameriku. Viņš norādīja, ka 80.gadi labi kalpo, lai izstāstītu "Figaro kāzu" stāstu, jo tajos var atrast paralēles ar idejām rokoko laikā. Piemēram, 80.gados Dienvidamerikā kungi vēlējās izrādīt savu bagātību, tāpat kā tas bija rokoko laikā. Līdzība ir arī tajā, ka "Figaro kāzu" darbība norisinās feodālisma laikmetā, kur kungam piederēja cilvēki, kas pie viņa strādā. Arī vairākās Dienvidamerikas valstīs pastāv situācija, kurā var teikt, ka cilvēki pieder zemes īpašniekam.

Argentīnas režisors vēlējies par šo tēmu uzrunāt mūsdienu paaudzi un to antīko formu, kāda ir opera, pietuvināt mūsdienām. Lombardero, veidojot iestudējumu, iedvesmai izmantojis Latīņamerikas seriālus, tomēr pati izrāde nav veidota kā seriāls. Lombardero izrādē uzsvēris krāsu un saules klātbūtni, kas jau esot mūzikā un izrādes garā.

Operas diriģents Valdis Butāns stāstīja, ka viņam bijusi brīnišķīga sadarbība ar režisoru, jo abi bijuši vienisprātis par to, kādai jābūt izrādei, ka tai, pirmkārt, jābūt muzikālai komēdijai, bet viss pārējais ir tam pakārtots. Butāns norādīja, ka publiku pārsteigs tas, cik dzīva un vitāla būs "Figaro kāzu" Latīņamerikas versija, kā arī tas, ka izrādē viss notiek pēc partitūras. Diriģents bijis patīkami pārsteigts, ka režisors varējis daudz palīdzēt dziedātājiem un pārzinājis operas partitūru.

Figaro lomas izpildītājs Rihards Mačanovskis pauda, ka viņa atveidoto varoni ar Latīņameriku saista iekšējā degsme, ar kādu Figaro cenšas īstenot misiju - atgūt savu mīļoto Suzannu.

Arī Latvijas Nacionālās operas (LNO) direktors Zigmars Liepiņš pauda prieku par Lombardero darbu un to, ka izrādē uzstāsies latviešu operdziedātāji.

"Figaro kāzas" veidojusi argentīniešu mākslinieku komanda, kuras sastāvā ir režisors Lombardero, scenogrāfs Djego Siliano, kostīmu māksliniece Lusiana Gutmane un gaismu mākslinieks Horacio Efrons.

Lomās operā iejutīsies operas solisti Jānis Apeinis, Evija Martinsone, Sonora Vaice, Rihards Mačanovskis, Inga Šļubovska, Krišjānis Norvelis, Rihards Millers, Kalvis Kalniņš, Julianna Bavarska, Elīna Šimkus, Jūlija Vasiļjeva u.c., kā arī viessolisti Anna Konovalova un Aleksandrs Miminošvili.

Nākamās operas izrādes notiks 1.martā un 15.martā, 11.aprīlī, 14.maijā, kā arī Rīgas Operas festivālā 5.jūnijā un 11.jūnijā. Biļetes uz "Figaro kāzām" var iegādāties LNO un "Biļešu paradīzes" kasēs, kā arī internetā "www.bilesuparadize.lv".

Rēzeknē norisināsies starptautisks brīvprātīgo jauniešu festivāls


Piektdien Rēzeknē, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā "Zeimuļs" norisināsies starptautiskais brīvprātīgo jauniešu festivāls "The world is us" ("Pasaule esam mēs").

Festivāla ideja ir apvienot kopā vienā pasākumā dažādas radošās izpausmes. Tā galvenā doma ir akcentēt mūsu sabiedrības vienotību, neskatoties uz dažādām kultūrām un tradīcijām. Festivāla gaitā ikvienam interesentam būs iespēja apmeklēt dažādas radošās aktivitātes.

Aktu zālē notiks deju nodarbības - salsas nodarbība kopā ar Maksimu Slivinskiju (deju studija "ALMA"), hip-hop nodarbība kopā ar Anastasiju Kudrjavcevu (Eiropas brīvprātīgā darba brīvprātīgā no Krievijas, hip-hop deju skolotāja) un latviešu tautu dejas kopā ar folkloras kopu "Vīteri" un Sandru Stari.

Šajā pašā laikā iekšpagalmā notiks grafiti paraugdemonstrējumi. Tiem, kurus interesē grafiti māksla, būs iespēja vērot, kā Valters Murāns veido vienu no saviem šedevriem.

Instrumentu izgatavošanas darbnīca kopā ar Aleksandru Maijeru savu darbu sāks plkst.15.30. Tajā būs iespēja apskatīt Maijera izgatavoto instrumentu kolekciju un piedalīties niedru stabuļu izgatavošanas darbnīcā.

Kulinārijas nodarbības Kulinārijas pulciņa telpās sāksies plkst.16, tās vadīs Iris-Zhang Jie no Ķīnas un Carmen Encuentra Garrido no Spānijas. Kopā paredzēts pagatavot sēņu steiku ar īpašo ķīniešu mērci un "Andalūzijas gazpačo".

Šajā pašā laikā pie kafejnīcas "Rositten" norisināsies mākslas performance mūzikas pavadījumā kopā ar Līgu Grāveli. Plkst.18 aktu zālē sāksies muzikālie priekšnesumi - Klezmer Band "Šiski i Tabačok", Joel Nachio un draugi, folkloras kopa "Vīteri".

Dobelē notiks XI akordeona mūzikas festivāls "Zemgales akordeonists 2014"


Piektdien plkst.17.30 Dobeles pilsētas kultūras namā notiks XI akordeona mūzikas festivāls "Zemgales akordeonists 2014".

Kopš 1999.gada Dobelē uz festivālu "Zemgales akordeonists" regulāri pulcējas Zemgales mūzikas skolu akordeonisti - kopīgos koncertos, meistarklasēs, konkursos un radošās darbnīcās tiekas audzēkņi un pedagogi no visas Zemgales. Šajā gadā notiks 11.festivāls, kurā būs arī akordeonistu kopīgi veidotais koncerts.

Festivālā piedalīsies vairāk nekā 80 akordeonistu no Auces, Bēnes, Bauskas, Iecavas, Ozolnieku, Lielvārdes, Jelgavas, Tukuma, Ķekavas un Dobeles mūzikas skolām.

Vakarā plkst.17.30 koncertā "Jo spēlēju, jo skanēja!" Dobeles pilsētas kultūras namā dobelniekiem un pilsētas viesiem būs iespēja noklausīties akordeonistu sagatavoto jauno programmu - gan solistus, gan dažāda sastāva ansambļus.

"Omas Briljanta istabā" uzstāsies mūziķis "Dorian Concept"


Piektdien "Omas Briljanta istabā" ar lekciju un dīdžeja setu uzstāsies trīskārtējais "Red Bull Music Academy" dalībnieks mūziķis "Dorian Concept", īstajā vārdā Olivers Tomass Džonsons.

Vīnē dzīvojošais producents un taustiņinstrumentālists spēlējas ar skaņu kombinācijām, kas rodamas gan elektroniskajā, gan analogajā mūzikas izpausmē. "Dorian Concept" mūzikas amplitūda ir plaša - sākot ar eksperimentālu elektronisko mūziku un beidzot ar hiphopu, fanku un džezu.

Rīgas sesijas mērķis ir iepazīstināt Latvijas mūziķus ar "Red Bull Music Academy" konceptu un pastāstīt, kas tiek darīts tās meistarklasēs, studijās un uz skatuves.

Daugavpilī svinēs "Plašo Masļeņicu"


Sestdien, 1.martā, plkst.12 Daugavpilī, laukumā pie Borisa un Gļeba katedrāles, tiks svinēta "Plašā Masļeņica".

Pasākuma gaitā notiks svētku koncerts, norisināsies dažādi konkursi un spēles, būs iespēja vizināties ar zirgiem, cienāties ar pankūkām, bet tā noslēgumā paredzēts salmu lelles sadedzināšanas rituāls un tautas svētki.

Svētku koncertā uzstāsies Daugavpils Krievu un Baltkrievu kultūras centru, Ukraiņu kultūras biedrības "Mrija", Daugavpils Krievu vidusskolas-liceja, Valsts tehnikuma un Daugavpils 27.pirmsskolas izglītības iestādes radošie kolektīvi, deju teātris "Jūras pērles", kā arī svētku pasākuma viesi - kolektīvs "Kaļina krasnaja" no Sanktpēterburgas (Krievija).

Ieeja uz Daugavpils pilsētas domes, Kultūras pārvaldes un Krievu kultūras centra rīkoto pasākumu - par brīvu.

Antikvariāts "Mākslas vēstniecība" rīkos latviešu klasiķu darbu izsoli


Antikvariātā un galerijā "Mākslas vēstniecība" Rīgā, interjera un delikatešu centrā "mc2", 1.martā plkst.12 norisināsies latviešu klasiķu darbu izsole.

Izsolē būs iespējams iegādāties Kārļa Padega, Ludolfa Liberta, Leo Svempa, kā arī citu latviešu klasiķu darbus. Tiks izsolīti arī 20.gadsimta 20.-30.gadu grafiķu Aleksandras Beļcovas, Sigismunda Vidberga un citu autoru darbi. Tāpat būs pieejami arī Jāņa Pauļuka, Jāņa Oša, Herberta Siliņa, kā arī citu Latvijas glezniecībā nozīmīgu autoru darbi.

Porcelāna cienītāji varēs novērtēt lieliskus Meisenes, Kuzņecova, "Gardner" un citu pasaulē zināmu fabriku un autoru porcelāna izstrādājumus. Izsolē būs pieejami cariskās Krievijas juvelieru meistardarbi, 20.gadsimta 20.gadu Latvijas juvelieru izstrādājumi, kā arī kristāla izstrādājumi, ikonas, sudraba priekšmeti un mēbeles. Tiks izsolītas vairāk nekā 300 lotes.

Izsolē pieejamie darbi galerijā "Mākslas vēstniecība" interjera un delikatešu centrā "mc2" apskatāmi līdz 1.martam. Antikvariāts un galerija "Mākslas vēstniecība" gleznu un antikvāro priekšmetu izsoli rīko jau 15.reizi.

Grāmatu svētkos Ķīpsalā svinēs lasīšanas maratona "Bērnu un jauniešu žūrija 2013" noslēgumu


Šī gada 1.martā plkst. 12:00 "Baltijas Grāmatu svētku 2014" ietvaros Ķīpsalas izstāžu zālē, Rīgā, notiks lasīšanas veicināšanas programmas "Bērnu un jauniešu žūrija 2013" noslēguma pasākums - "Lielie lasīšanas svētki". Svētku dalībniekus - ap 700 bērnus un pieaugušos, kuri pārstāv bibliotēkas no visas Latvijas - iepriecinās aktieri un mūziķi, tostarp populārais dziedātājs Lauris Reiniks. Vienlaikus tā būs arī lieliska iespēja skatīt vaigā un uzklausīt rakstniekus, tulkotājus, māksliniekus un izdevējus.

Apkopotie programmas rezultāti liecina, ka šoreiz žūrijā ir piedalījies rekordliels dalībnieku skaits - pērn jauno grāmatu vērtēšanā iesaistījās 17 tūkstoši lasītāju no Latvijas un latviešu diasporas centriem pasaulē, rosinot lasītprieku 576 bibliotēkās un skolās. Šogad "Lielie lasīšanas svētki", kas tiek organizēti 12. reizi, notiks izstādes "Skola" paviljonā, balkonā.

Lasīšanas veicināšanas programmu "Bērnu un jauniešu žūrija" jau 14 gadus visā valstī īsteno Latvijas Nacionālā bibliotēka (LNB) sadarbībā ar Latvijas Bibliotekāru biedrību, Latvijas Republikas Kultūras ministriju (KM) un Valsts Kultūrkapitāla fondu (VKKF). Pēc gadu ilguša rūpīga darba lasītāju žūrija ir nominējusi 2013. gada populārākās bērnu grāmatas, to autorus un izdevējus.

Turaidā un Siguldā svinēs Meteņus


Sestdien, 1.martā, plkst.14 Turaidā un Siguldā svinēs Meteņus ar meteņbērniem no Siguldas, Lēdurgas, Rīgas, Līvāniem, Igaunijas un Somijas.

Pasākumā Turaidā tā dalībnieki lielīs savus novadus, plānos jaunus darbus, vārīs Meteņputru un kopīgi dziedās un dancos Meteņu dziesmas un dejas. Pasākumā tiks spēlētas arī veiklības spēles, tādējādi daloties zināšanās par tautas tradīcijām Meteņu dienā.

Meteņi ir svētki, kas iezīmē ziemas aiziešanu un met metus uz pavasara jauno darba cēlienu, svētki, kad pēdējo reizi pirms vasaras ļaudis dodas maskotos gājienos un ciemojas cits pie cita.

Katrai gadskārtai ir sava simboliskā jēga un nozīme, kas tai bijusi piešķirta, gan vērojot norises dabā, gan vadoties pēc veicamajiem darbiem, kā arī ņemot vērā spēku un enerģiju izmaiņas tā brīža Saules gadskārtas ritā. Meteņos esot laiks attīrīties no liekā un mest metus, lai būtu ražens gads, tiekot plānots nākamais saimnieciskais gads un nostiprinātas ciešas saiknes ar savu dzimtu un tautu. Skuja paskaidroja, ka Meteņos brauc ciemos pie brāļiem un māsām, turklāt, jo tālāk braukts, jo raženāks būs gads.

Šis gads būs īpašs, jo Turaidā būs arī tālus ceļus braukuši meteņbērni, kas ieradīsies no Somijas un Igaunijas, stāstīja Skuja. Viņa norādīja, ka viesi iepazīstinās ar savām tautas tradīcijām. Latviešu tautas Meteņu tradīcijas parādīs Siguldas folkloras kopa "Senleja", Lēdurgas "Putni", Rīgas "Dandari" un Līvānu "Ceiruleits".

Sestdien plkst.11 Latvijas un ārzemju folkloras kopas ieskandinās arī Siguldas novadu. Pie Siguldas dzelzceļa stacijas svētkus svinēs folkloras kopa "Senleja" un Somijas pārstāvji, Siguldas pagasta kultūras namā būs folkloras kopa "Dandari" un Igaunijas pārstāvji, Allažu pagasta pārvaldē būs folkloras kopa "Putni", savukārt Jūdažu sabiedriskajā centrā būs folkloras kopa "Ceiruleits". Plkst.17 Siguldas pagasta kultūras namā notiks danči.

Deju grupa "Dzirnas" ielūdz uz koncertu "Barčikā"


1.martā plkst.17.00 Valmieras Kultūras centrā uzstāsies deju grupa "Dzirnas", aicinot ikvienu dejas mīļotāju uz koncertu "Barčikā". Īpašā koncertprogramma tapusi par godu horeogrāfa Agra Daņiļeviča 50 gadu jubilejai.

Kā atzīst A. Daņiļevičs: "Izrāde ir jautra un asprātīga. Esmu pārsteigts par saviem dejotājiem un humora dzirksti, ko viņos atklāju, veidojot šo izrādi. Man ir liels prieks, ka, strādājot pie šīs izrādes, izdevās savienot pilnīgi dullas un šķietami neapvienojamas lietas. "Barčikā" atklājas dažādas deju tehnikas un žanri - rokenrols, nopietni un ne tik nopietni tango, tautas deju un baleta elementi, kā arī baroka laika vēsmas. Jāsaka, ka "Barčika" kokteili veido ārkārtīgi dažādas komponentes, kas kopā veido aizraujošu un asprātīgu dejas izrādi. Pateicoties šiem kontrastiem, izrāde ir ieguvusi savu gaisotni un vienreizību."

Par deju skolas dzimšanas pirmsākumu uzskatāma deju grupas "Dzirnas" izveide 1985.gadā, kad A. Daņiļevičs sāka vadīt Krimuldas vidusskolas deju kolektīvu. Pirmos 10 gadus tā bija atzinību guvusi tautas deju vienība, kas bija saņēmusi godalgotas vietas gan Dziesmu un Deju svētku skatēs, gan Jaunrades deju konkursos. Ar lieluzvedumu "Mauglis" 1995.gadā "Dzirnas" sāka ielauzties sev neparastos deju stilos un tehnikās, pakāpeniski mainot un dažādojot repertuāru, līdz beidzot 2002.gadā tika realizēts sapnis - radīta deju skola. "Dzirnu" "zelta fondā" ir uzvedumi "Mauglis", "Mazā Nāriņa", "Queen", "Viņi dejoja vienu vasaru", "No gaismas līdz gaismai", "Spēlēju dancoju", "100 m skrējiens", "No zobena saule lēca" un daudzi citi atzīti uzvedumi.

Biļetes iepriekšpārdošanā pieejamas "Biļešu paradīzes" kasēs, elektroniski www.bilesuparadize.lv un Valmieras Kultūras centra kasē. Biļešu cena: Eur 6 un Eur 8.

Benjamiņu namā notiks pirmizrāde iestudējumam par dzejnieci Mirdzu Ķempi


1.martā un 2.martā plkst.19 Benjamiņu namā - bijušajās Rakstnieku savienības telpās - notiks iestudējuma "Dzejniece. Mirdzas Ķempes mīlestība" pirmizrāde.

Titullomā iestudējumā būs aktrise Raimonda Vazdika, viņas partneri - Andris Bulis un Ģirts Šolis, kurš ir arī iestudējuma režisors.

Izrādē savienoti fakti no Ķempes dzīves, dzejas motīvi, dokumentāli kinokadri un Edgara Mākena speciāli rakstītas dziesmas, kam pavadījumu ieskaņojusi grupa "Gaujarts". Kostīmus veidojusi Anna Heinrihsone.

"Dzejniece. Mirdzas Ķempes mīlestība" ir Viļņa Vēja lugas atkārtots uzvedums. 2011./2012.gada sezonā tā bija skatāma Nacionālā teātra Aktieru zālē ar nosaukumu "Īsie zibsnīgie mirkļi". Izrāde izpelnījās skatītāju un kritikas atsaucību, tika nominēta vairākām ''Spēlmaņu nakts'' balvām.

Vējš par lugu stāstīja, ka tās darbība notiek 50.gados, kad Mirdza Ķempe ir, kā pati izteikusies, "ne jauna, ne veca", bet vientuļa un jau sacerējusi testamentu. Negaidīti viņas mājās un arī dzīvē ienāk Linards Naikovskis - izskatīgs jauns cilvēks, kurš drīz vien kļūst par dzejnieces vīru. Viņam izveidojas saspīlētas attiecības ar Ķempes uzticamo šoferi Žani, un arī sarežģījumi laulības dzīvē neesot tālu.

Mirdza Ķempe sākusi rakstīt pirmskara Latvijā, viņa piedzīvoja evakuāciju uz Krieviju, traģisku dzīvesbiedra Erika Ādamsona nāvi un padomju laika cenzūras ierobežojumus. Dzejniece tajos iejutās, sacerēdama pasūtījuma dzejoļus, par ko izpelnījās dažādus apbalvojumus un pat Tautas dzejnieces titulu. Liela daļa viņas dzīves norisinājās Rakstnieku savienībā, vietā, kur tagad norisināsies izrāde, audzinot jaunos dzejniekus. Ķempe arī bija pirmā, kura pēc kara atļāvās izdot mīlas lirikas krājumu. Izrādes veidotāji uzdod jautājumu - vai slavenā dzejniece dzīvoja dubultu dzīvi - kādu motīvu vadīta?

Izrādi producē nodibinājums "Mūzikas un mākslas atbalsta fonds", kam ir vairāku gadu pieredze dažādu kultūras projektu īstenošanā, tostarp izrāžu "Benjamiņa. Kā dzīvot modernam cilvēkam", "Pauļuks. Rāmji", "Parīze - Rīga - Parīze", "Lauva ziemā", "Jaucības un nejaucības" u.c. īstenošanā.

Biļetes var iegādāties "www.bilesuserviss.lv" un "www.bezrindas.lv". Vietu skaits ierobežots.

"Latvijas 1.rokkafejnīca" Reiterna namā svinēs divu gadu jubileju


1.martā plkst.21 notiks "Latvijas 1.rokkafejnīcas" Reiterna namā divu gadu jubilejas svinības. Svinībās uz vairākām skatuvēm Reiterna nama visos stāvos varēs baudīt dažāda stila dzīvo mūziku. Par "ska-punk" ritmiem gādās "Band Mango". Svinībās ieradīsies rokgrupas "Laime Pilnīga" mūziķi. Iespējams, ka šī būs vienīgā iespēja viņus redzēt pirms klajā nāks topošais grupas albums. Uzstāsies arī grupa "Linga", kuras darbība uz visdažādākā izmēra un nozīmes skatuvēm novērtējama jau 25 gadu garumā.

Ar 21.gadsimta tehnoloģiju eksperimentiem, tomēr, viņu pašu vārdiem izsakoties, neļaujot atslābt desmitgadēs pulētajam roka novusa galdam, svinībās ieradīsies kolektīvs "Age Of Stones", kura saknes meklējamas Valmierā.

"Rock'n'roll" ballīti jubilejas svinībās sola nogādāt "Coco Grand Orchestra", stereotipus par smago mūziku salauzt apņēmušies grupas "Kumosiņš" dalībnieki, "alternative rock" akcenti būs "Karma Free" pārziņā, rokenrola ticībai klātesošos sola pievērst "Bloody Hells", bet būtiskāko un aktuālāko, kas pēdējā laikā noticis oriģinālās un skanīgās dziesmās ietērps pasaules pilsoņi "Ūdrītis un Balode", stāstīja Džiguns.

Starplaikos starp dzīvo mūziku par dziesmām un dejām rūpēsies Dj Kaspars Bindemanis un Dj Zane Stocka, bet Rokkafejnīcas pagrabstāvā ikviens tiks aicināts skatuves dēļus mīt paša spēkiem, piedaloties karaoke.

Pirmo reizi Rīgā notiks ballīte "Eurovision Night"


Ieskandinot pavasari, šo sestdien, 1.martā, Rīgā pirmo reizi notiks pasākums "Eurovision Night", jeb Eirovīzijas nakts. Pasākuma organizētājs - oficiālais Eirovīzijas fanu klubs Latvijā "Eurovision club Latvia".

Barā "Bar. Ber room" visu nakti skanēs Eirovīzijas dziesmu konkursa dziesmas - gan vecas, gan jaunas, gan pašmāju, gan ārzemju. Vakara īpaši viesi - Latvijas pārstāvji konkursā "Eirovīzija 2014" grupa "Aarzemnieki", kuri dzīvajā izpildījumā nodziedās savu Eirovīzijas hitu "Cake to bake". Pie pults būs DJ Markus Riva. Gaidāmi arī citi pārsteigumi.

Pasākums notiks barā "Bar.Ber room", Mazā Smilšu iela 13, Rīgā, sākums no plkst.23:00. Ir gaidīti visi, kam patīk Eirovīzijas dziesmas un jautri pavadīt laiku.

Miroslavs Kodis, Eirovīzijas fanu kluba Latvijā prezidents: "Eirovīzijas dziesmu ballītes Rietumos ir ļoti populāras un plaši apmeklētas. Cilvēki dejo, dzieda līdz un jautri pavada laiku. Tā būs arī pie mums. Man ir prieks, ka mūsu pasākumu apmeklēs un nodziedas savu Eirovīzijas dziesmu arī mūsu pārstāvji Starptautiskajā konkursā grupa "Aarzemnieki".

"Eurovision Club Latvia" ir Latvijā reģistrēta biedrība. Par kluba biedri var kļūt jebkurš, kam patīk Eirovīzija, un kurš grib darboties Eirovīzijas labā. Organizācijas mērķi ir apvienot fanus, atbalstīt pašmāju mūziķus un konkursa dalībniekus no citām valstīm, ka arī popularizēt Eirovīzijas dziesmu konkursu Latvijā un Pasaulē.

Vairāk informācijas par Eirovīzijas fanu klubu Latvijā mūsu mājas lapā internetā www.eurovisionclub.lv. Sekojiet mums sociālajos tīklos Facebook, Twitter un Draugiem.lv

Jelgavā svinēs "Masļeņicu"


Svētdien, 2.martā, plkst.12 Jelgavas pilsētas kultūras nama deju zālē un plkst.13 skvērā aiz kultūras nama tiks svinēta "Masļeņica" - kā jautra atvadīšanās no ziemas un pavasara sagaidīšana, ievērojot senās slāvu tradīcijas.

Šogad jautrības pilnie, atraktīvie svētki "Masļeņica" notiks ar jaunu programmu Vladimira Astapenko vadībā. Pasākuma dalībnieki varēs klausīties dažādas slāvu tautasdziesmas, dejot un piedalīties rotaļās.

Dalībniekiem būs iespēja nogaršot pankūkas, kas ir "Masļeņicas" viens no būtiskākajiem atribūtiem, kuram ir rituāla nozīme. Pankūkas simbolizē sauli, kas spoži spīd, padarot dienas siltākas, gaišākas un garākas, protams, neiztiks arī bez lelles dedzināšanas, pie reizes sadedzinot sliktās domas, kas pa ziemu sakrājušās. "Masļeņica" aiziet, un kopā ar to aiziet arī ziema, bet tās vietā atnāk pavasaris.

Pasākumu organizē Sabiedrības integrācijas pārvalde ar Jelgavas nacionālo kultūru biedrību atbalstu.
"Masļeņica" ir seni slāvu svētki ar daudzveidīgām paražām un tradīcijām, kas saglabājušās cauri gadsimtiem.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (6)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (5) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv