Sestdiena, 2021. gada 16. janvāris

Lida, Lidija

Visi autora raksti

Piektdiena, 15. jūnijs (2012) 02:43

Agneta Niedra

Ko darīt nedēļas nogalē, iesaka Kaspars Daugaviņš +BRĪVDIENU CEĻVEDIS (9)

Kristaps Bergs, Puaro.lv

Intervijā portālam Puaro.lv viens no pašmāju veiksmīgākajiem hokejistiem Kaspars Daugaviņš dalās savās brīvdienu tradīcijās, kā arī iesaka sev tuvus veidus, kā lietderīgāk izmantot brīvās nedēļas nogales.

„Man pašam brīvdienas patīk pavadīt draugu lokā pie dabas. Piemēram, divas dienas paviesoties kādā kempingā – makšķerēt, peldēties, cept šašliku, pārnakšņot teltī ezera krastā. Vislabprātāk izbaudu tieši aktivitātes svaigā gaisā,” stāsta sportists. „Viena no manām mīļākajām kempinga vietām ir Usmas ezers – tur iespējams gan izīrēt mājiņu, kur pārnakšņot, gan arī nodoties dažādām sportiskām aktivitātēm labiekārtotos spēļu laukumos.”

„Brīvdienas var izmantot arī, lai apskatītu citas Latvijas pilsētas, kurās pats paviesojies reti. Man, piemēram, ļoti patīk Liepāja, it sevišķi vasarā. Nereti savas brīvās nedēļas nogales nolemju pavadīt tieši tur.”

„Galvenais priekšnoteikums veiksmīgām brīvdienām – laba kompānija. Vienmēr atpūtu baudu kopā ar draugiem un savu draudzeni. Liepājā varam izbaudīt to chill atmosfēru, kas šajā pilsētā valda – nesteidzīgas maltītes vietējā krodziņā, pastaigas gar jūru un vecpilsētu.”

„Galvaspilsētas iemītnieki un viesi savukārt var doties pastaigā pa Vecrīgu, papusdienot kādā āra terasē, bet vēlāk izbraukt ar kuģīti pa Daugavu,” rosina hokejists.

Tā kā Kaspars hokeja sezonas laikā daudz laika spiests aizvadīt garos un nogurdinošos pārlidojumos, viņš paguvis noskatīties daudz filmu: „Šķiet, esmu redzējis visas iespējamās!” Tāpēc, tiem, kuriem šī nedēļas nogale jāaizvada darbā, hokejists iesaka neskumt un savu omu vakarā uzlabot ar kādu humorpilnu filmu: „Jaunākais „Amerikāņu pīrāgs” ir ļoti smieklīgs.”

Ar ēdienu piegādi šādos vakaros sportists gan iesaka neaizrauties, bet tā vietā pašiem pagatavot ko gardu. „Pats diezgan bieži gatavoju vakariņas. Man ļoti garšo meksikāņu ēdieni, piemēram, burritos. Tā recepte ir pavisam vienkārša. Uz pannas jāapcep maltā gaļa, pievienojot Tex Mex garšvielas. Tad jāsagriež svaigi dārzeņi un jāsarīvē siers. Visu ietin tortiljā, pievieno krējumu un garšvielas. Šad tad var uztaisīt kādu meksikāņu svētdienu ar burritos un viņu tradicionālo alu – Corona. Es gan parasti pie šādām maltītēm piedzeru ūdeni.”


 

BRĪVDIENU CEĻVEDIS


Latvijas Nacionālajā teātrī atkal skatāmas "Skroderdienas Silmačos"


Latvijas Nacionālais teātris sezonu tradicionāli noslēgs ar "Skroderdienām Silmačos", ko izrādīs no 15. jūnija līdz 22. Jūnijam.

Kā ik gadu pirmsjāņu dienās – Silmaču sētā atkal ieradies Dūdars, viņam pa pēdām žīdu ģimenīte – pauninieks Ābrams ar dēlu Joski un šneideriene Zāra, bet priekšā jau gaida Bebene, Tomuļmāte un Pindacīša, un skroderdienas iet vaļā – uzbrūk bites, sprāgst krāsns, pazūd zaļā krūze un lūst sirdis!

Izrādes režisors ir Edmunds Freibergs, scenogrāfs – Gunārs Zemgals, kostīmu māksliniece – Ieva Kundziņa.

Galvenajās lomās būs Daiga Gaismiņa (Antonija), Mārcis Maņjakovs (Aleksis), Ivars Puga (Dūdars), Daiga Kažociņa vai Evija Skulte (Elīna), Mārtiņš Egliens (Kārlēns), Līga Vītiņa (Ieviņa). Zāras lomā debitēs Dita Lūriņa.

Latvijas Nacionālajā teātrī Blaumaņa "Skroderdienas Silmačos" ir iestudējuši Aleksis Mierlauks (1921, atjaunojums 1924), Alfrēds Amtmanis-Briedītis (1935, 1955), Jānis Zariņš (1941), Alfreds Jaunušans (1975 un A.Amtmaņa-Briedīša inscenējuma atjaunojums), kā arī Edmunds Freibergs (1994, 2002).

Biļetes uz izrādēm "Biļešu Pardīzes" kasēs, vairāk informācijas www.teatris.lv.

Igo jubilejas koncerts "Mani 50"


Dziedātājs, mūziķis un daudzpusīgais mākslinieks Igo, kura vārds ir kā latviešu mūzikas kvalitātes zīmols, šogad svinēs apaļu jubileju, ko krāšņi atzīmēs ar 3 koncertu ciklu, kuram dots nosaukums „MANI 50”. Viens no tiem šonedēļ - 17. jūnijā Dzintaru koncertzālē Jūrmalā.

Igo jubilejas koncerti būs grandiozi ne tikai ar to, ka tajos piedalīsies populārā dziedātāja skatuves kolēģi, ar kuriem mūziķis sadarbojies savas karjeras laikā, bet arī tautā tik ļoti mīlētie un leģendārie latviešu komponisti, kas iedvesmojuši Igo gan uz skatuves, gan dzīvē un radījuši skaņdarbus tieši Igo dziedājumam.

Savu dalību jubilejas koncertos jau tagad apstiprinājuši komponisti - Raimonds Pauls, Zigmars Liepiņš, Jānis Strazds,  operdziedātāja Evija Martinsone, dziedātāji- Zigfrīds Muktupāvels, Andris Ērglis, Artis Dvarionas, talantīgā un virtuozā koklētāja Laima Jansone, saksofonists Zintis Žvarts, grupa „Remix” u.c., kā arī Vidzemes kamerorķestris diriģenta Andra Veismaņa vadībā, izpildot skaņdarbus, ko  aranžējis ilggadējs Igo skatuves kolēģis,  pianists Juris Kristons.

Igo jubilejas koncerts paredzēts divās daļās un tajā varēs dzirdēt ne tikai tautā tik ļoti mīlēto Igo zelta repertuāru un jaunāko veikumu, bet arī mūziķa savulaik izpildītos skaņdarbus no Z.Liepiņa rokoperas „Lāčplēsis”, operas „Parīzes Dievmātes katedrāle” un 90. gadu nogalē tapušā Jāņa Lūsēna muzikālā cikla „Kā maigi dzelošs rožu krūms”, kura pamatvērtība ir rosināt un balstīt latviešu tautas patriotisma izjūtu.


Koncerts "Flamenko kaislības"


Piektdien, 15. Jūnijā, pulksten 20:00 Rīgas Kongresu namā Rīgas festivāla ietvaros notiks koncerts "Flamenko kaislības". Koncertā piedalīsies Ramons Jafē (čells), Arturo El Polaco (ģitāra) un Migelete (deja).

Klasisku izglītību baudījušais Latvijā dzimušais un Vācijā dzīvojošais čellists Ramons Jafē neparastā ampluā - flamenko ugunīgajā skaņu pasaulē. 2009. gadā Inese Lūsiņa "Dienā" rakstīja: "Uz sava 1754.gadā Venēcijā meistara darinātā čella viņš izcili atskaņo flamenko mūziku, liekot čellam skanēt gluži kā flamenko virtuozu meistaru temperamentīgi spēlētai ģitārai. Tā viņš reiz koncertējis pat Expo 1992 Seviljā pieciem tūkstošiem klausītāju kopā ar flamenko leģendu Pedro Bakanu." "Klasiskā mūzika ir mana mīlestība, flamenko - mana kaislība," saka Ramons Jafē. Viņa sadarbības partneri šajā programmā būs poļu ģitārists Artūro El Polaco un vācu dejotājs Migelete, ar kuriem temperamentīgais čellists uzstājas viscaur Eiropā.

Otrais Rīgas festivāls, kas šoreiz klausītājiem piedāvās 20 koncertus ar izcilu mākslinieku piedalīšanos, ilgs līdz 21.jūnijam. Festivāla programmā Rīgā vēl būs baudāms Aleksandra Antoņenko un Latvijas Radio kora koncerts, būs arī "Sinfonietta Rīga" un Stīva Reiha koncerts, koncerts "Flamenko kaislības", kā arī citi koncerti, bet festivāla noslēgumā Dzintaru koncertzālē 21.jūnijā skanēs Džuzepes Verdi Rekviēms, kura atskaņošanai Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestra vadītājs un galvenais diriģents Karels Marks Šišons izvēlējies izcilu solistu kvartetu - mecosoprānu Elīnu Garanču, soprānu Mišelu Kraideri, tenoru Josepu Kanu un basu - Rihardu Mačanovski.


Nedēļas nogale Dailes teātrī


Dailes teātrī atkal ieradies dzīvespriecīgais lielībnieks un auša Džons Neilands Artūra Skrastiņa veidolā Ādolfa Alunāna oriģināldramatiskajā pasakā ar dziedāšanu un Raimonda Paula mūziku. „Džons Neilands” ir Dailes teātra leģenda, kas atdzīvināta tikai desmit izrādēm jūnijā, un tiks spēlēta arī piektdien, sestdien un svētdien. Lomas atveido Ieva Segliņa, Jānis Paukštello, Intars Rešetins, Pēteris Liepiņš, Artis Robežnieks, Rēzija Kalniņa vai Indra Briķe, Ģirts Ķesteris, Mārtiņš Počs, Harijs Spanovskis, Ērika Eglija, Dainis Gaidelis un Ivars Auziņš. Muzikālo pavadījumu nodrošina mūzikā izcili apdāvinātie Dailes teātra multinstrumentālisti jeb Solo kvartete dziedāšanas biedrībā - Valdis Liepiņš, Lauris Dzelzītis, Gints Grāvelis un Kristaps Rasims, kā arī Gints Žilinskis.

Kamerzālē 15. un 16. jūnijā būs iespēja redzēt šajā sezonā visvairāk spēlēto izrādi „Pirmā grēka līcis” ar Dailes teātra vecākās paaudzes aktieriem. Biļetes var iegādāties „Biļešu Paradīzes” kasēs un www.bilesuparadize.lv.


Koncerts "Ceļā uz deju svētkiem"


16. jūnijā plkst.18.00 Ķīpsalas hallē latviešu tautas deju koncertā «Ceļā uz deju svētkiem» visā krāšņumā iemirdzēsies latviešu tautas tērpi un deju raksti, ko izdejos viens no labākajiem un populārākajiem Latvijas tautas deju ansambļiem «Teiksma».

Koncertā piedalīsies arī bērnu deju kolektīvs «Teiksmiņa», TDA «Teiksma» studija un vidējās paaudzes deju kolektīvs «Teiksma», kas deju solī apvienos gandrīz 300 dažādu paaudžu dejotājus. Koncerta mākslinieciskais vadītājs – horeogrāfs un «Teiksmas» vadītājs Jānis Ērglis.

«Latvieši visā plašajā pasaulē ir viena neliela saujiņa, tomēr mūsu saknes, gluži kā vējā augušiem kokiem ir stipras», ir pārliecināts horeogrāfs un «Teiksmas» vadītājs Jānis Ērglis.

«Mēs cauri gadsimtiem esam spējuši saglabāt gan savu valodu, gan kultūru, gan tautas dejas un dziesmas, tādēļ šajā koncertā, līdzīgi kā nākošo deju svētku lieluzvedumā «Tēvu laipas», izdejosim latviskās vērtības», pauž J.Ērglis.

TDA «Teiksma» ir tradīcija ik gadu sezonu noslēgt ar krāšņu atskaites koncertu. Šogad koncerts tematiski veltīts 2013.gada Dziesmu un deju svētkiem, tādēļ programmā iekļautas dejas, kas būs skatāmas nākamvasar. Koncertā būs skatāmas gan latviešu skatuves deju «zelta fonds» – «Kur tu augi daiļa meita» (A.Baumanes hor.), «Ai, tēvu zeme» (U.Žagatas hor.), gan arī pēdējos gados tapušās jaunrades dejas – Jāņa Purviņa horeogrāfijas «Sasala jūrīna» un «Rūnu raksti», kā arī Ginta Baumaņa horeogrāfija «Trejdeviņi tēvu zemē».

Koncertā tiks izdejotas arī lielo un mazo «teiksmiešu» pēdējā laikā iemīļotākās un biežāk dejotās dejas – «Rupjmaizkukul’s» (I. Ozoliņas hor.) un «Incīti, Runcīti» (L.Jansones hor.) mazāko dejotāju izpildījumā, kā arī XVI Jaunrades deju konkursā godalgotās Jāņa Ērgļa horeogrāfijas «Vai domāji, vai cerēji» un «Kungi mani karā sūta», kas konkursā guva visaugstāko novērtējumu.

Koncerta dalībnieki var lepoties ar lielu pieredzi, plašu koncertdarbību gan Latvijā, gan ārvalstīs, kā arī milzīgu skatītāju mīlestību.

Biļetes uz koncertu var iegādāties «Biļešu paradīzes» kasēs visā Latvijā un internetā (bilesuparadize.lv ) Biļešu cenas: Ls 2,5, Ls 3,- un Ls 3,5. Ieeja koncertā no plkst. 17.00.


Grupas "Tiger Lillies" koncerts


Sestdien, 16. jūnijā koncertzālē Palladium jaunā albuma prezentācijas tūres ietvaros uzstāsies ekstravagantā grupa no Anglijas - The Tiger Lillies. Grupa jau divas reizes ir viesojusies Latvijā, pēdējā no tām notika 2009. gada Positivus festivālā, kad The Tiger Lillies sniedza neizmirstamu priekšnesumu tūkstošiem festivāla apmeklētāju. Biļetes pieejamas visās Biļešu Serviss kasēs un internetā, biļešu cena Ls 18.

Londonā bāzēto grupu 90. gadu sākumā izveidoja solists Martins Žaks, iekļaujot grupā arī bundzinieku un kontrabasa spēlētāju. Sev raksturīgajā, melnā humora manierē The Tiger Lillies apdzied gan prostitūciju un opija smēķēšanu, gan mūžīgo ielu muzikantu noplukušo dzīvi. Grupas daiļradē apvienotas dažādas mūzikas ietekmes - sākot ar čigānu balādēm, vācu kabarē un franču šansonu, līdz "netīriem" cietuma blūziem un ielu muzikantu dziesmām. The Tiger Lillies šovi vienmēr ir kā krāšņi un melodramatiski kabarē uzvedumi.

The Tiger Lillies ierakstījuši vairākus albumus, to starpā arī kabarē iedvesmoto "Shockheaded Peter: A Junk Opera" 1998. gadā un "Grammy" balvai nominēto "The Gorey End" 2003. gadā. Šogad grupa laida klajā savu jau 31. albumu "The Rime of the Ancient Mariner".

The Tiger Lillies koncerts notiks šī gada 16. jūnijā koncertzālē Palladium Rīga, Marijas ielā 21. Biļetes pieejamas visās Biļešu Serviss tirdzniecības vietās un internetā. Pirmo 100 biļešu cena 14 Ls, vēlāk biļešu cena 18 Ls.


Origo Summer Stage uzstāsies grupa „The Quinters”


Piektdien, 15.jūnijā Origo Stacijas laukumā ikgadējā vasaras kultūras aktivitāšu centra „Origo Summer Stage” ietvaros uzstāsies popdžeza grupa „The Quinters" instrumentālais duets „Rihard un Co”.

„The Quinters" uzstāsies jau no pulksten 15:00 līdz pat 19:00. Pēc tam divas stundas pie Origo mūzikas ritmos kustēties liks DJ JAZZ, kurš mūziku „Origo Summer Stage” ietvaros spēlēs ceturtdienās visas vasaras garumā.

Grupu „The Quinters" veido četri mūziķi – Inese Bērziņa, Ilmārs Šterns, Monta Tupčijenko un Miks Brasliņš. Grupa izveidota pavisam nesen – 2011. gada novembrī, bet tās dalībnieki mūzikas lauciņā nav iesācēji. „The Quinters" pārstāvētie mūzikas žanri ir džezs un popmūzika. Visi dalībnieki dzied un paši nodrošina instrumentālo pavadījumu, spēlējot klavieres, ģitāru un citus instrumentus. „Origo Summer Stage” ietvaros piedāvāsim mūziku pozitīvās noskaņās un sniegsim klausītājiem patīkamas emocijas," stāsta grupas menedžere Dace Narubina.

Kultūras aktivitāšu centrs „Origo Summer Stage” kā pilsētas spogulis Stacijas laukumā visas vasaras garumā piedāvā sajust un piedzīvot Latvijas nozīmīgāko vasaras pasākumu un festivālu garšu, uz vienas skatuves atspoguļojot Latvijas lielākos mūzikas festivālus – Imantdienas, Rīgas Ritmi, Saulkrasti Jazz, Summertime – aicina Inese Galante, Jaunais Vilnis. Iejūtoties vasarīgajā nedēļas nogales ritmā, ceturtdienu un piektdienu vakaros ikviens aicināts ērti iekārtoties kādā no vasaras kafejnīcām un ļauties dažādu DJ Jazz Master spēlētajiem mūzikas ritmiem vai dažādu jazz & blues, kā arī rock`n`roll izpildītāju priekšnesumiem. Savukārt 450 m2 plašajā brīvdabas galerijā visas vasaras garumā tiek izstādītas lielformāta foto izstādes, atspoguļojot Latvijas nozīmīgākajos svētkos un ikdienā tvertos mirkļus. Visi pasākumi baudāmi bez ieejas maksas.


Sieviešu eksperts Kondrašins: Latvijas sievietēm ir lielas izredzes uzvarēt Martini kastingā


Sestdien, 16. jūnijā, t/c Galleria Riga jumta stāvā (Terrace Riga), Dzirnavu ielā 67, aicina Latvijas sievietes izmantot ekskluzīvu iespēju kļūt par Martini reklāmas jauno zvaigzni, piedaloties starptautiskā kastingā. Pasākuma laikā dalībnieces konsultēs un iedrošinās slavenību fotogrāfs Sergejs Kondrašins un aktieris Andris Bulis.

Kastings notiks Martini bārā no plkst. 20.00 – 23.00 Terrace Riga bezmaksas pasākuma – lietuviešu džeza grupas KEYMONO koncerta – laikā.

Tiks vērtēta dalībnieču atbilstība moto „Veiksme ir Tavā attieksmē!” Zīmola jauno reklāmas seju meklēs 25 valstīs, un to izvēlēsies augsta līmeņa žūrija ar slaveno apavu dizaineri Kristiānu Lubutēnu priekšgalā.

Ikviena vismaz 25 gadus veca sieviete var pieteikties starptautiskajam Martini Royale kastingam līdz 9. jūlijam sociālajā tīklā Facebook: www.facebook.com/Martini. Turpat un mājaslapā www.royalecasting.lv ir pieejama plašāka informācija par kastingu.

Par šīs kampaņas žūrijas tiesnešiem Latvijā izvēlētas modes un mākslas personības. Žūrijā ir izcilais fotogrāfs Sergejs Kondrašins, populārais pašmāju aktieris un dzejnieks Andris Bulis un neatkarīgs tiesnesis no Martini. Latvijas žūrija no saņemtajiem pieteikumiem izvēlēsies 25 kastinga pusfinālistes. No tām grandiozā noslēguma pasākumā Rīgā noteiks trīs laimīgās, kuras balvā saņems fotosesiju un slavenā fotogrāfa Sergeja Kondrašina veidotu foto portfolio.

Vismaz viena no trīs Latvijas finālistēm šī gada oktobrī dosies uz starptautisko Martini Royale kastinga finālu Ibizā, kur starp 32 kandidātēm no visas pasaules tiks izvēlēta jaunā reklāmas zvaigzne, kura iegūs pasaules mēroga atpazīstamību un 150 000 eiro, 12 pārus leģendārā dizainera Kristiāna Lubutēna kurpju un 12 atzītu dizaineru tērpus.

Iepriekš Martini reklāmas sejas bijušas tādas pasaulslavenas zvaigznes kā Šarlīze Terone, Nikolete Šeridana un Monika Beluči. Matu krāsai, garumam un citiem vizuālajiem parametriem nav nozīmes. Šoreiz galvenie kritēriji ir 25 gadu vecuma slieksnis un spēja demonstrēt Martini moto, kas pausts sauklī „Veiksme ir Tavā attieksmē”.

Slavenais fotogrāfs Sergejs Kondrašins atzīst: „Sievietei, par kuru es balsošu, jābūt seksuāli pievilcīgai, no viņas jāstaro enerģijai un veiksmei. Ikdienā daudz strādāju ar sievietēm un varu droši apgalvot, ka Latvijā ir skaistākās sievietes pasaulē. Dzīvoju ar pārliecību – ko pats sev uzcelsi, tas tev arī būs. Tāpēc vajag uzdrīkstēties un darīt! Domāju, ka tieši Latvijas sievietēm ir lielas izredzes gūt uzvaru.”
Žūrijas pārstāvis aktieris Andris Bulis aicina „neturēt sveci zem pūra”: „Drosmīgajiem pieder pasaule! Šī ir ekskluzīva iespēja piedalīties starptautiskā kastingā, prezentējot sevi 30 sekundes kameras priekšā. Tas nav tik vienkārši  kā divreiz divi ir četri – nav konkrēta šablona, ko un kā darīt. Ir plašas iespējas domāt un radīt, būt radošām un tā arī izpausties!”

Andra Buļa 3 ieteikumi veiksmīgam kastingam:

Smaidīt, jo tāpat neviens, izņemot tevi, nezina, kā rīkoties . Lai arī ko tu darītu, viss būs pareizi.

Pirms stāšanās kameras priekšā izvirzīt sev mērķi – izdomāt, ko vēlies pateikt un kādu iespaidu atstāt uz skatītājiem.

Neplānot visu 100 %. Vajag darīt uz 95 %, atstājot 5 % iedvesmai un improvizācijai (nezināmajam).

Martini kastinga apmeklētāji 16. jūnijā turpat Terrace Riga plkst. 21.00 tiek aicināti baudīt enerģisko lietuviešu džeza grupas KEYMONO (ex. BrassBastardz UK/LT) koncertu. Vairāk informācijas par pasākumu: https://www.facebook.com/events/407991269237001/


Rekords – garākā desa Baltijā


Piektdien, 15. jūnijā pulksten 18.00, Rīgā, tirdzniecības centrā Spice ikviens varēs mieloties ar 100 m garu desu, kas ir garākā Baltijā. Tā būs pagatavota pēc tradicionālās Vāczemes Bratwurst receptes ar īpaši no Vācijas vestām garšvielām.

Rekordgarās desas gatavošanā izmantos 85 kilogramus augstvērtīgu cūkgaļu un liellopu gaļu. Kopējais gaļas sastāvs desā būs 85%. 100 m garās desas pagatavošana četriem Rimi šefpavāriem ar pavāru Aikāgaršo jeb Normundu priekšgalā aizņems vismaz piecas stundas.   

Mielošanos ar desu atklās atraktīvais Ēriks Loks. Desu skatītāju klātbūtnē mērīs Lokos, Knīpās un knauķos un pašmāju spēkavīros Raivjos Vidžos. Ar vācu kulinārijas tradīcijām un desas lomu tajās klātesošos iepazīstinās humoriste Jana Kalniņa, kura vairākus gadus studējusi Vācijā un iepazinusi šīs zemes sadzīvi un kultūru.

„Tēlaini izsakoties, desa kalpo kā tilts starp latviešu un vāciešu tradīcijām. Daudzas zināšanas par šo tautā iemīļoto pārtikas produktu esam pārņēmuši no vāciešiem, kuri ir lieli eksperti desu ražošanā. Neviens grilēšanas pasākums Latvijā un Vācijā neiztiek bez dažnedažādu veidu desām un desiņām. Ap grilu, kur tiek pagatavotas gardas pusdienas, vienmēr pulcējas radi un draugi un neizpaliek sarunas un joki. Manuprāt, tā ir feina un lustīga latviešu un vāciešu kopīga iezīme,” ir paliecināta Jana Kalniņa.

Ar Baltijā garākās desas degustāciju atklās ikgadējo Spices Šopinga nakti, kas šogad veltīta Alpu valstu tradīcijām.


Izstāde „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums”


16. jūnijā, starptautiskajā Blūmdienā, Bastejkalnā, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas muzejā un Capital salonā tiks atklāta izstāde „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums”, kas ir daudznozaru vides mākslas un literatūras darbs, kura pamatu veido rakstnieces Noras Ikstenas un Valērija Belokoņa īpašumā esošais latviešu rakstnieka un tulkotāja Dzintara Soduma arhīvs. Projekta patrons ir Valērijs Belokoņs, projektu finansē Baltic International Bank.

Šis ir Dzintara Soduma  (1922 – 2008) 90. jubilejas gads. Soduma kalpošana latviešu valodai noslēdzās dzimtenē 2008. gadā, kur viņš pavadīja savas dzīves divus pēdējos gadus, atgriezies pēc vairāk kā 60 gadu prombūtnes. Latvijā viņš pabeidza pēdējo romānu „Viņpuse”, kā arī savu mūža darbu - Džeimsa Džoisa romāna „Uliss” tulkojumu latviešu valodā, kas līdz ar izstādes atklāšanu Ilmāra Blumberga mākslinieciskajā ietērpā nāks klajā izdevniecībā „Liepnieks un Rītups”. No 16. jūnija romāna „Uliss” jauno izdevumu varēs iegādāties „Lukabuka Opera” veikalā Aspazijas bulvārī 3 un Latvijas grāmatnīcās.

Izstādes „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums” autori, lietojot mūsdienu arhitektūras, urbānisma un grafikas dizaina valodu Soduma dzīves un literārā mantojuma atklāšanai, cer uzrunāt visplašāko auditoriju, sniedzot tai ieskatu nozīmīga pasaules literatūras un kultūras mantojuma daļā.

Izstādei izraudzītais Bastejkalns ir spilgta Rīgas vietzīme, kuru šķērso pastāvīga pilsētnieku un viesu plūsma. Šī vieta atbilst izstādes dabai, jo atrodas pastaigu ceļu krustpunktā, taču ir pietiekami intīma, lai nodrošinātu mākslai nepieciešamo ambienci. Bastejkalnā autori stāsta par mērķi, ko var sasniegt, ejot pa dažādiem ceļiem, un Soduma mantojumu uz papīra strēmelēm pierakstu kladēs. Bastejkalna virsotne ir lasītava un domu vieta. Punkti uz celiņiem – Soduma stāsts par sevi un ceļvedis izstādes apmeklētājiem.

Soduma skolā – Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas muzejā – izstādītais autentiskais arhīvu materiāls ir izstādes mainīgā daļa, kur ar dažu dienu intervālu apmeklētājiem tiks piedāvāts arvien jauns arhīva slānis. Zem stikla kārtosies pasaules jezga avīžu izgriezumos, Soduma literāro darbu jēlviela un komposts pierakstu lapiņās un kladēs, Džeimsa Džoisa romāna „Uliss” izdevumi un dokumenti. Soduma alfabēts atklās viņa dzīves svarīgākos burtus, bet asociatīvais dārzs ar ozolu – pēdējās dienas Latvijā.

Salonā Capital apmeklētājiem tiks demonstrēts video par Dzintaru Sodumu, ko no filmu studijas DEVIŅI oriģinālmateriāliem veidojis videomākslinieks Roberts Rubīns.

Izstādes „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums” idejas autore ir rakstniece Nora Ikstena, tās dizaina autori ir kuratore Ieva Zībārte, arhitekte Brigita Bula, urbāniste Evelīna Ozola un grafikas dizaineris Edgars Zvirgzdiņš. Projektu producē Indra Rubene un Kultūras un izklaides aģentūra Četras saules.

Izstāde būs apskatāma līdz 16. jūlijam. Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas muzejs šajā laikā būs atvērts katru dienu, izņemot pirmdienas un otrdienas, no plkst. 15.00 līdz plkst. 19.00.  Salonā Capital interesenti gaidīti no pirmdienas līdz sestdienai no plkst. 10.00 līdz plkst. 21.00, kā arī svētdienās no plkst. 10.00 līdz plkst. 18.00. Izstāde apskatāma bez maksas.

Plašāk par Dzintaru Sodumu un izstādi „Sodums. Uliss. Vīrieša ceļojums” iespējams uzzināt sociālā tīkla Facebook lapā www.facebook.com/sodumsuliss

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

fred anderson

[email protected]

2014-01-20 07:27:07

Ziņot

Mans vārds ir : Fred Anderson .. Es nekad ticēja mīlestību viļņus un MAGICS kamēr es satiku šo īpašo pareizrakstības ritentiņš , kad es sazināties šis cilvēks sauc DR OKUTA izpildīt kādu biznesu .. Viņš ir ļoti spēcīgs .. Mana sieva šķirties man bez iemesla gandrīz 4 gadus , un es mēģināju visu es varētu būt viņas atpakaļ cos es tiešām mīlu viņu tik daudz, bet visas manas pūles nesanāca .. tiekamies mūsu agrīnā vecumā koledžā , un mēs abi ir jūtas pret otru, un mēs apprecējāmies laimīgi uz 5 gadiem bez kazlēnu un viņa pamodās no rīta un viņa man teica, viņa dodas uz laulības šķiršanu .. Es domāju, ka tas bija joks, un, kad viņa atgriezās no darba , viņa piedāvājumu man šķiršanās vēstuli un viņa pildīta visas viņas kravu no manas mājas .. es skrēja mad , un es mēģināju visu es varētu būt viņas atpakaļ , bet visi nestrādāja out .. Es biju vientuļš gandrīz 4 gadus ... Tad , kad es teicu , ka pareizrakstības ritentiņus , kas noticis , viņš teica, ka viņš man palīdzēt , un viņš lūdza viņas pilns vārds un viņas attēlu .. i deva viņam, ka .. Sākumā es biju skeptiski, bet es sniedza tai mēģināt cos ir mēģinājuši tik daudz pareizrakstības riteņi un nav risinājums ... tad, kad viņš beidzis ar lasījumos , viņš dabūja atpakaļ uz mani , ka viņa ir kopā ar vīrieti , un ka cilvēks iriemesls, kāpēc viņa atstāja mani ...pareizrakstības ritentiņš teica, ka viņš būs man palīdzēt ar pareizrakstības , kas , protams, lai viņai back.but es nekad domāju, ka tas viss ... viņš man teica, es redzu pozitīvu rezultātu 3 dienu laikā .. 3 dienas vēlāk , viņa aicināja mani sev un nāca pie manis apologizingI nekad ticēja mīlestība viļņus , kamēr es MET šīs pasaules TOP pareizrakstības ritentiņu . Viņš ir ļoti spēcīgs un var palīdzēt cast viļņus , lai atgūtu savu aizgājuši , Lost , Misbehaving mīļāko un MAGIC naudu Pareizrakstības vai Pareizrakstības labu JOB.I "M NOW HAPPY &DZĪVOJAMĀ liecība COS sievietei, es būtu gribējis precēt mani pameta 2 NEDĒĻAS pirms mūsu kāzu un mana dzīve otrādi...

Margaret

2012-10-12 12:05:31

Ziņot

saka:Gemstudio 10.06.2009 11:28:15 teica: Kniks rullē !Ulvis 27.04.2009 16:52:26 teica:ir!!Imants R. 25.04.2009 19:41:00 teica:Paldies par jauko un visai izsmeļošo džeza muzikas vēsturi šeit Latvijā,kad bijām vēl jauni.Sevišķi jauki bija daži kŗāšņumiņi no Mediņu kopuškas un Frīda un Rozīša dzīves.lauris 24.04.2009 10:47:45 teica:Super ! Kolosaals raskts! Iipasi par Rozenberga aranzeejumieim- absoluuta taisniiba! Paldies!Valdis 20.04.2009 15:08:00 teica:Autors vētrainās jaunības iespaidā nav kļuvis par džezmeni, tomēr dzīvē daudz ko interesantu ir pieredzējis. Tas viņam netraucē džezu mīlēt. Autoru reizēm var redzēt Rātslaukumā pie Rolanda kā ielu muzikantu.Fans 19.04.2009 13:00:24 teica:Ļoti jauks raskts. Emocionāls subjektīvs stāsts kā šis, noteikti savā ziņā ir vairāk vēstošs nekā enciklopēdisks pārstāsts. Paldies autoram! Būtu jauki dzirdēt vēl kādu stāstu no šī autora. Un dikti gribētos redzēt pašu autoru.Opa 15.04.2009 09:04:30 teica:Raksti vēl!Santa 15.04.2009 09:02:53 teica:Super!!!juris 12.04.2009 13:31:16 teica:Ar šo rakstu Tu mani atgriezi jaunībā 50 gadus atpakaļ.Mārtiņš J. 12.04.2009 00:08:16 teica:Labi, Valdiņ!rud 11.04.2009 12:39:25 teica:labs

:)

2012-06-15 14:04:02

Ziņot

Daugaviņš varētu ieteikt Cabo cafe, kur pagājušā piektdienā pilnīgā komā uzkrita virsū alus kausam, kad četri draugi viņu mēgināja iecelt automašīnā...Fui!

kārumniece

2012-06-15 02:50:33

Ziņot

es gan labprāt vakariņas nogaršotu pašu Daugaviņu :p

Lisa

2012-06-15 02:50:00

Ziņot

burritos... ņammm... siekalas saskrēja mutē :) diez ko veseligas šādas vakariņas gan nav, bet šad tad var atļauties :)

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv