Pirmdiena, 2021. gada 8. marts

Marga, Margita, Dagmāra

Sestdiena, 23. jūnijs (2012) 10:50

Deputāti Jāņi par papardes zieda meklēšanu un amizantiem Līgo nakts atgadījumiem (2)

Kristaps Bergs, Puaro.lv

Vasaras saulgriežu svinēšanas paradumi ir dažādi. Vieni piekopj senlatviešu tradīcijas, citi – bauda koncertus un brīvdabas uzvedumus, vēl citi gada īsāko nakti pavada papardes zieda meklējumos lauku pļavās vai mežmalās. Lai noskaidrotu, kā svētkus svin un kā ar papardes zieda meklējumiem veicies valsts gudrajām galvām, portāls Puaro.lv izjautāja deputātus Jāni Dūklavu, Jāni Dombravu un Jāni Vucānu.

Deputāts Jānis Dūklavs Jāņus ierasti svin savās lauku mājās ģimenes un draugu lokā. Lustēšanās karstumā neizpaliek arī aplīgošana, kas, pēc deputāta domām, ir process, kurā katram jāpiedalās pašam, lai to redzētu un izjustu pilnībā. „Ir patīkami šos svētkus aizvadīt kādā skaistā pļavā, kurinot ugunskuru un baudot dabas klātbūtni. Parasti atnāk arī kādi aplīgotāji, kam jāturas pretī ar asprātīgām atbildēm un dažādām vārsmām, kādas nu tai brīdī ienāk prātā,” stāsta Dūklavs.

Aplīgošana Dūklava saimei svētku aizvadīšanā ir vienīgā tradīcija, ko izdevies iedzīvināt arī mūsdienās, tomēr deputāts atzinīgi vērtē arī citu piekoptās tradīcijas, piemēram, mazgāšanos rasā un dažādu uguns rituālu veikšanu. „Ja kādam Jāņu svinību vietas tuvumā ir ezers vai cita svētvieta, iespējams gan kailiem peldēties iet, gan rasā mazgāties. Ja blakus ir kāds kalns, var ripināt arī ugunsbumbu. Viss jau atkarīgs no iespējām – ja būsi Zemgales līdzenumā, ugunsbumbu neripināsi, nebūs ezera – nepeldēsies,” prāto Dūklavs.

Intervijā portālam Puaro.lv deputāts atzīst, ka, neraugoties uz mūsdienu dažādajām svētku svinēšanas iespējām, ņiprākās Līgo naktis aizvadītas tieši laikos, kad svētki no valsts puses nav bijuši atbalstīti: „Amizantākie atgadījumi noteikti nesaistīsies ar šī laika iekārtu. Kad mēs strādājām kolhozā, tad ar vadību apbraukājām saimniecības, sveicot visus Jāņus. Sākās viss astoņos, deviņos vakarā, un bieži vien vēl sešos no rīta nebijām beiguši. Tad nu visas rīklītes bija ciet, padziedāt arī vairs nevarēja. Gandrīz katrā saimniecībā tika brūvēts miestiņš, jo saimnieki to uzskatīja par savu goda lietu. Un tad nu pēc kādām četrdesmit saimniecībām tā svinēšana jau bija, kāda bija. Atceros, vienu gadu svinēšanas vietā bija sakrauti siena zārdi, tādas glītas gubiņas, pa kurām tad visi jāņabērni arī lustējās. Otrā rītā gan nekādu gubiņu vairs nebija – to vietā tīrs un līdzens lauks.”

Siena gubās deputāts iesaka pameklēt arī papardes ziedu, jo, kārtīgi meklējot, to iespējams atrast arī visneiedomājamākajās vietās: „Novēlu katram atrast savu vietu zem saules, un, ja vien iespējams, doties pie dabas krūts. Līgojot līdz rītam, noteikti uzziedēs arī papardes, un jāprot tikai acīgi meklēt.”


Arī deputāts Jānis Dombrava Jāņu svinēšanu bauda pie dabas, kā arī labprāt piekopj senču tradīcijas, sākot no svinību vietas ierīkošanu un tās aplīgošanu, beidzot ar dziesmām un dejām, un dažādiem ugunsrituāliem: „Ceru, ka šajos Jāņos izdosies ievērot pēc iespējas latviskākas tradīcijas. Pēdējos gados sanācis svētkus nosvinēt tieši vasaras saulgriežos, kad ir visīsākā nakts, kopā ar nacionāli domājošiem cilvēkiem pēc senajām tradīcijām – dziedot dziesmas, dejojot, sadedzinot pērnā gada vainagu un līgojot visas nakts garumā, lai rīta agrumā pagalmā sagaidītu saulīti.”

Vērtējot metaforisko papardes ziedu, Dombrava atzīst, ka vieniem tas var nozīmēt visiem zināmo kopīgo meklēšanas un ziedēšanas procesu, bet citiem – savas iekšējās dziļākās būtības izzināšanu.

„Papardes ziedu var meklēt kopīgi vai vienatnē, tomēr, no demogrāfijas viedokļa vērtējot, arī visiem zināmā interpretācija par šī zieda meklēšanu nav sliktākais variants. Ir pierādījies, ka Jāņu svinēšana atstāj pozitīvu iespaidu uz dzimstības līmeņa paaugstināšanos. Varbūt mums pat vajadzētu ieviest līdzīgus svētkus katru mēnesi, lai mazinātos tā saucamā demogrāfiskā bedre,” smejas deputāts.

Jāņu svinētājus deputāts aicina ievērot mēru it visā, lai svētki būtu izdevušies gan sev, gan apkārtējiem, kā arī sajust seno senču dzīves ziņu: „Svinēt nevajag pārgalvīgi, viss jādara ar mēru. Arī alus dzeršana svētkos nav jāuztver kā obligāts pārbaudījums, lai apmuļķotu savu prātu, bet vairāk kā rituāla sastāvdaļa, kas nav jāpatērē lielos tilpumos. Aicinu visus sajust to seno senču dzīves dziņu, kas mūsu tautā ir saglabājusies jau kopš seniem laikiem, jo atšķirībā no visām citām indoeiropiešu tautām, mēs esam vieni no retajiem, kas līdz šai dienai nes senās tradīcijas.”


Tradīciju atbalstītājs ir arī deputāts Jānis Vucāns, kurš svētkus šogad pavadīs Ventspilī, kur ir arī deputāta pamata dzīvesvieta. „Ventspils pilsētā par Līgo svētku svinēšanu ir krietni padomāts. Tiek piedāvāta plaša programma, kuru var izbaudīt gan ģimenes lokā, gan arī publiski. Jāņi manā skatījumā ir vasaras un dzīves svētki, jo pāris stundu laikā iespējams piedzīvot gan saules rietu, gan ausmu.”

Deputāts ik gadu Līgo nakti aizvada dziesmās, dejās un rotaļās pie ugunskura, rūpējoties par sanākušo jāņabērnu svētku prieku, tomēr reiz gadījušies arī citāda svinēšana: „Atmiņā ļoti iespiedušies 1996. gada Jāņi, kad papildināju savas zināšanas Ženēvā. Iznāca tā, ka Jāņu vakarā es no latviešiem biju palicis viens, jo visi bija aizbraukuši kur kurais. Tad nu aizgāju uz lielveikalu, nopirku siera ritulīti, tetrapaku ar alus pudelītēm un tā lēnām gāju gar Ženēvas ezera krastu, līdz mans skatiens atdūrās pret vienu brašu ozolu. Piegāju tam klāt, un atklājās, ka to par godu Pasaules Tirdzniecības Organizācijas atklāšanai reiz iestādījusi Latvijas delegācija. Tā nu man bija viennozīmīgi skaidrs, kur es tos Jāņus pavadīšu.”

Šajos svētkos deputāts visiem vēl skanīgas dziesmas, gardu alu, vēl gardāku sieru, kā arī to, lai saulīte lec skaidra, spilgta un silda visu atlikušo gadu. Pats deputāts, neraugoties uz krietno gadu skaitu, cer sagaidīt un ieraudzīt to spilgtāko un krāšņāko papardes ziedu.

Pievienot komentāru

Piedalies diskusijā un ievēro Lietošanas noteikumus.

2000

Mainīt komentāru secību

Vārds

2012-06-23 11:06:34

Ziņot

pajautājiet jauniešiem par līgo nakti, visticamāk, pat neatcerēsies. nu nemāk vairs izklaidēties galīgi.

Vārds

2012-06-23 10:53:36

Ziņot

aj, aj, aj, gan jau vecajiem bukiem vēl kāds neķītrs stāstiņš vācelītē paslēpts....

Pasaulē

Gardums no Spānijas - tapas (7)

Raksturot to, kas tieši ir tapas, nākas ļoti sarežģīti, jo tās ir pieejamas daudz dažādos veidos. Tomēr ikviens, kurš apmeklējis Spāniju vai kādu no Centrālamerikas valstīm, noteikti būs baudījis kādu no tapu variācijām.

„Es nogalināju Merilinu Monro,” pirms nāves atzinies bijušais CIP aģents? (1)

Hodorkovskis: Putins uzsāka karu, lai attaisnotu neveiksmīgo ekonomisko politiku (3)

Kas notiek, ja bērna kopšanas atvaļinājumā dodas tētis? FOTO (1)

Bija vai nebija ūdeņos pie Stokholmas Krievijas zemūdene? (1)

Par seksu ar 12 000 prostitūtām arestēts 64 gadus vecs skolas direktors (3)

Ilvess: NATO spēkiem Igaunijā vajadzētu atrasties pastāvīgi (3)

Interesanti

Kaut kas neredzēts! Labradors - futbola fans VIDEO (7) 

Suns no sirds priecājas par Portugāles valstsvienības iesistiem vārtiem.

Viņi piepeši ieraudzīja, ka smiltīs kaut kas kustas. Viens pēc otra parādījās... (2)

Pavisam parasti, tomēr bīstami augļi un dārzeņi (2)

Lūk, kādi "tusiņi" jārīko saviem četrkājainajiem mīluļiem! VIDEO (2) 

Iespaidīgi! Cilvēka un krokodila maigā draudzība (1) 

Neticami! Kā viņš to visu tur dabūja iekšā?! VIDEO (1) 

Smieklīgi: šie suņi ir aizmirsuši, kas viņi ir VIDEO

Igors Popovs: Dzīves sparu smeļos darbā un ceļojumos (1) 

Ar laba garastāvokļa un lieliska izskata recepti dalās slavenību frizieris un stilists Igors Popovs.

Gada modes dizainere Inese Ozola: Mani visvairāk iedvesmo nodošanas termiņš! (1)

Oskars Melbārdis: Dažkārt kārojas siļķmaizīti, bet sezonas laikā to nedrīkst (2)

Seko puaro.lv aktualitātēm

x

Ienāc jaunajā Puaro.lv!

Puaro.lv